Aby zadbać o gałęzie drzew i krzewów, niezbędne są sekatory. Przydadzą się do odcięcia suchych fragmentów roślinnych, a także do kształtowania dziko rozrastających się pędów.
Zależnie od rodzaju prac ogrodowych, wymagań i rodzajów roślin możemy zastosować sekator jedno-, dwuręczny oraz tyczkowy. Pierwszy będzie niezastąpiony podczas pielęgnacji kwiatów i delikatnych, młodych pędów drzew i krzewów. Sekator jednoręczny działa podobnie jak nożyczki. Praca sekatorem dwuręcznym wymaga trochę więcej siły, ale za to możliwe jest dzięki niemu przycięcie gałęzi o grubości ponad 30 mm, a nawet dochodzących do 50 mm. Z kolei modele tyczkowe i teleskopowe pozwalają sięgnąć do fragmentów drzew znajdujących się do 6 m nad poziomem gruntu. Niektóre wysięgniki do sekatorów pasują również do innych narzędzi ogrodowych.
Typy ostrzy
Sekatory dzielimy na jednoostrzowe, czyli kowadełkowe, oraz dwuostrzowe, to jest nożycowe. Pierwsze są mniej precyzyjne, za to sprawdzają się przy cięciu suchych oraz twardych fragmentów gałęzi, natomiast drugich używa się do żywych, młodych pędów. Jeśli do przycinania zielonej rośliny zastosujemy sekator kowadełkowy, zmiażdży ją zamiast przyciąć, dlatego wybór narzędzia jest w tym przypadku bardzo istotny. Aby sekator pracował precyzyjnie, warto wybrać ostrza gładkie, niestawiające oporu. Dobre i trwałe będą wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej oraz powlekane teflonem. Dzięki powłoce łatwiej wykonać cięcie i utrzymać sekator w czystości, gdyż brud do niego nie przywiera.
Jaki sekator kupić?
Wygodne są sekatory lekkie (zwłaszcza długie, które w trakcie cięcia będziemy unosić wysoko przez dłuższy czas), o rączkach wykonanych z aluminium. Bardziej komfortowo pracuje się, gdy metal jest powleczony. Polecane są rękojeści z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym, zmniejszające ryzyko powstawania odcisków. Niektóre modele mają wyściółkę zmniejszającą efekt pocenia się rąk. Muszą być dobrze wyprofilowane, aby nie męczyły w czasie pracy i pasowały do dłoni. Warto sprawdzić, czy sekator jest wyposażony w regulowaną rękojeść, jeśli nie, musimy wybrać odpowiedni dla nas rozmiar. Rozwartość powinna być dostosowana do wielkości dłoni. Ostrza mogą być ustawione dla leworęcznych – warto skorzystać z takiego rozwiązania, zamiast męczyć się uniwersalnym sprzętem wyprodukowanym dla praworęcznych właścicieli ogrodów. Sekatory o długich rączkach mogą być wyposażone w dźwignię wzmacniającą siłę cięcia. Mają też odbojniki (bufory), chroniące nadgarstki przed przeciążeniem i zarazem palce przed przytrzaśnięciem. Niektóre modele maja wygięte tyczki od strony ostrza ułatwiające zahaczenie sekatora o przeznaczoną do ucięcia gałąź.
Ponieważ sekatory w trakcie pracy ulegają stępieniu, warto zwrócić uwagę podczas zakupu, czy wybrany przez nas produkt ma wymienne ostrza. Proste modele można naostrzyć w punktach usługowych. Jednak sekatory powleczone teflonem podczas ostrzenia stracą powłokę ochronną i mogą zacząć korodować.
AHA