M jak Mrówka

Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?

Nieprzyjemny zapach może mieć różne źródła pochodzenia, np. może powstać na skutej zepsutego jedzenia. Zresztą nieważne skąd się pojawił, ważne, aby go usunąć. Tylko jak?

fot. fotolia.com

Zacznijmy od sprawdzenia lodówki. Upewnijmy się, czy nieprzyjemny zapach nie pochodzi z zepsutych produktów czy resztek jedzenia, które utknęło między półkami lub w szczelinach lodówki. Sprawdźmy także pojemnik na wodę – wówczas wystarczy porządnie go umyć. Jeśli to nie pomoże, wypróbujmy „babcine” sposoby.

Domowe sposoby

Aby usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki, możemy użyć sody oczyszczonej. Wsypujemy ją do małego pojemniczka, wstawiamy do lodówki na 24 godziny. W miseczce zamiast sody oczyszczonej możemy umieścić: kilka łyżek kawy mielonej, kawałki obranych jabłek, aromat waniliowy, sok z cytryny lub połówkę cytryny, proszek do pieczenie, skórkę od cytryny z powbijanymi goździkami, a także koci żwirek. Jeśli po upływie doby, nadal będziemy czuli nieprzyjemny zapach, powtórzmy zabieg ze świeżym produktem. Wszystkie wymienione produkty, dzięki swoim właściwością absorbującym pochłaniają zapachy. Po spełnieniu swojego zadania nie nadają się do spożycia, a zawartość pojemnika należy wymieniać co tydzień.  

Innym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki jest użycie węgla drzewnego lub zwykłego węgla leczniczego (carbo medicinalis). Umieszczony w lnianym lub bawełnianym woreczku także będzie pochłaniał zapachy.

Oczywiście, zamiast wypróbowywać domowe sposoby, możemy kupić specjalne detergenty do czyszczenia lodówki, np. płyny w aerozolu lub pochłaniacze zapachów.

Skuteczne mycie lodówki

Jeśli nie pozbyliśmy się wymienionymi sposobami nieprzyjemnego zapachu, to – oczywiście po wyjęciu jedzenia – wymyjmy wnętrze lodówki wodą zmieszaną z mydłem, dokładnie spłuczmy i wytrzyjmy do sucha. Następnie przygotujmy gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody, dokładnie wyczyśćmy lodówkę, spłuczmy ją i wytrzyjmy. Do butelki z atomizerem nalejmy octu i spryskajmy wnętrze lodówki, poczekajmy aż ocet wyschnie, a resztkę wytrzyjmy papierowym lub bawełnianym ręcznikiem. Zanim do lodówki włożymy półki, najpierw umyjmy je wodą z mydłem. Do czystej lodówki włóżmy jeden z opisanych wcześniej produktów. Lodówka podczas mycia powinna być wyłączona z zasilania.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *