M jak Mrówka

Jak urządzić łazienkę?

Jak urządzić łazienkę

Bez mebli i podręcznych akcesoriów trudno sobie wyobrazić funkcjonalnie urządzoną łazienkę. W dużej mierze to one decydują o urodzie wnętrza. Ich zakup zostawiamy sobie zwykle na koniec remontu. Po łazienkowe drobiazgi warto jednak sięgnąć w każdej chwili.

Półki, szafki, wieszaki, lustra czy szczotka toaletowa są niezbędne nawet w niewielkiej łazience. Przede wszystkim powinny być funkcjonalne, ergonomiczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Równie ważne jest ich wzornictwo i sposób wykończenia.

Jak urządzić łazienkę

Meble do łazienki – funkcjonalne i trwałe

Nawet małą łazienkę wyposaża się w otwarte półki oraz szafki montowane pod umywalką. Gdy miejsca jest więcej, warto kupić funkcjonalne regały czy większe szafki. Coraz większym powodzeniem cieszą się meble podwieszane – dodają wnętrzu lekkości, poza tym ułatwiają utrzymanie w nim czystości. Meble nadają łazience bardziej reprezentacyjny charakter, budują także ciepły klimat w tym dotychczas powściągliwym w wykorzystaniu akcesoriów pomieszczeniu. Elegancji dodają zwłaszcza meble z frontami wykonanymi z drewna, forniru i materiałów drewnopochodnych. Zwróćmy też uwagę na ich trwałość. Największą mają fronty wykonane z litego drewna, płyt fornirowanych, MDF, najmniejszą z płyt wiórowych wykończonych laminatem. Jeżeli chcemy, by szafki służyły przez lata, zwróćmy też uwagę na wzornictwo. Zawsze na czasie będą te z rysunkiem drewna lub białe. Szafki mogą być wyposażone nie tylko w półeczki i szuflady, ale też kosze cargo. Standardem jest podświetlanie szafek. Ważna jest też jakość mechanizmów otwierania – szuflady powinny łatwo się wysuwać, podobnie kosze szafkach cargo. Gdy miejsca jest więcej, wyposażmy łazienkę w wygodny fotel – w tak zaaranżowanej łazience poczujemy się jak w eleganckim SPA.

Efektowne akcesoria łazienkowe

Projektanci prześcigają się również w propozycjach łazienkowych dodatków: wieszaków, pojemników, koszy. Mimo że niewielkie, trudno bez nich funkcjonować. Dużym powodzeniem cieszą się wieszaki wykonane z chromowanej stali. Mogą być pojedyncze niewielkie uchwyty służące do powieszenia ręcznika przy umywalce, a także duże kilkouchwytowe wieszaki, na których znajdzie się miejsce na ręczniki czy szlafroki dla kilku osób.

Wieszaki mogą przybierać najbardziej wyszukane formy, np. fali, fantazyjnie wygiętych drążków, koła itp. Chromowana stal to także idealny materiał na uchwyt na papier toaletowy. W łazienkach rustykalnych często wykorzystuje się także akcesoria wykonane z drewna. Szczotkę toaletową można schować w eleganckiej, dyskretnej oprawie z aluminium czy szkła lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest stojak z uchwytem na papier toaletowy i szczotkę. W przeciwieństwie do uchwytów ściennych mobilny kombajn nie wymaga montażu. Utrzymaniu porządku służą także kosze na brudną bieliznę – tradycyjne wiklinowe zastępują eleganckie stalowe, bardzo lekkie plastikowe czy tkaninowe zawieszone na metalowym stelażu. Wygodzie korzystania z łazienki służą dozowniki na mydło, które można zamontować na ścianie.

Lustro w łazience

Służy nie tylko codziennej pielęgnacji, ale ma także bardzo duży wpływ na odbiór tego pomieszczenia – powiększa je i podkreśla styl. Duże lustra na planie prostokąta to doskonały sposób na dodanie przestrzeni niewielkiej łazience. Gdy wnętrze jest duże, można zdecydować się na stylowe lustra o łukowym zwieńczeniu. Styl może nadać nie tylko kształt lustra, ale także jego rama – drewniana doda wnętrzu ciepła, z wzorem podkreśli inne elementy wyposażenia. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup lustra z wmontowanym w nie oświetleniem. Eleganckie jest lustro podświetlone od tyłu. Dyskretne światło sączące się zza ramy buduje nastrój łazienki.

Marzena

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *