Kuchnia jest niezbędna także w mieszkaniu wielkości 25 m2. Na takiej powierzchni to często tylko niewielka wnęka. By przyrządzić w niej posiłki, konieczne było jej sprytne urządzenie.
Nawet singiel – taki jak właścicielka tego mieszkania, stołujący się głównie na mieście, nie może zrezygnować z kuchni. W jej kawalerce kuchnia została wydzielona z części pokoju. Aneks kuchenny wyróżniają płytki wykańczające posadzkę oraz pas ściany między szafkami. Poza przyrządzaniem w niej śniadań i kolacji, przyjaciółka mojej córki z powodzeniem przygotowuje tam także obiady. Niezwykle pomocne w organizacji kuchennego życia okazały się zawieszane na ścianie przyrządy oraz dobre oświetlenie.
Zabudowa kuchni
Zabudowa kuchenna została umieszczona między ścianą a pionem kanalizacyjnym, który tworzy miniściankę. Zosia we wnęce kuchennej ulokowała lodówkę i kosz na śmieci, które są ukryte za skrzydłowymi drzwiami frontowymi przypominającymi stojącą szafkę kuchenną. Przykrywa ją drewniany blat, w którym zamontowano jednokomorowy zlewozmywak oraz dwupalnikową płytę kuchenną. Dwie wiszące nad blatem szafki służą do przechowywania naczyń oraz produktów żywnościowych. Młoda wiekiem właścicielka mieszkania wybrała fronty szafek z błyszczącej płyty MDF w kolorze głębokiej czerwieni, który ożywia wnętrze. Jednak mimo skromnych zapasów, ciężko jest w nich pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty. A już na pewno kłopotliwy byłby do nich dostęp w każdej chwili. Dlatego rzeczy, po które gospodyni najczęściej sięga, zawsze ma w zasięgu ręki.
Podręczny niezbędnik na magnes
Właścicielka mieszkania twierdzi, że montaż listwy na magnes znacznie poprawił wygodę przygotowywania posiłków. Zawiesza na niej metalowe noże, słoiczki z przyprawami, obieraczkę… wszystko, co powinno być pod ręką albo to, czego nie ma czasu schować. Szyna ma 38 cm długości, dzięki czemu nawet na niedużej ścianie można powiesić ich kilka. Zadeklarowała, że na pewno zainwestuje w jeszcze jedną.
Wiszące pojemniki
Bardzo ważne w organizacji kuchennych prac są również dwa zawieszone na relingu ceramiczne pojemniki. W jednym wystarcza miejsca na małe buteleczki oliwek, sosów, olejów. Do drugiego, mniejszego Zosia chowa sztućce. Oba wiszą na wąskim drążku, na którym właścicielka mieszkania zawiesiła liczne haki – to na nich umieszcza łopatki, ścierkę, tarkę, ubijaczkę i inne drobiazgi. Ważna jest też wysokość, na której są zawieszone – podobnie jak kontakt, są na wysokości jej ręki.
Na ścianie ograniczającej kuchenną zabudowę znalazło się także miejsce na suszarkę do naczyń – utrzymana w tej samej stylistyce jest harmonijnym dopełnieniem zawieszonych na ścianie detali.
Oświetlenie kuchni
Jak w każdej używanej na co dzień kuchni jest niezwykle istotne. Trzy małe, okrągłe reflektorki zamontowane pod szafkami pełnią funkcję oświetlenia roboczego, dobrze oświetlają blat i znacznie ułatwiają codzienne prace. Ponadto, nad kuchennym kącikiem zawieszono małą jednopuktową lampę, która jest wystarczająca, by dawać dobre światło ogólne.
Ania W.
ta suszarka przy gazówce i nad podłogą porażka……..
Podłoga mogłaby być zbliżona kolorem do panela. Zwiększyłoby to optycznie całość. Szafki zrobiłabym w stonowanym kolorze. Poza tym można też zrobić składane drzwi a’la garderoba i zamknąć całość.