Słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wystawiłam więc przed dom fotel, wzięłam książkę i pomyślałam, że odpocznę po całym tygodniu pracy. Niestety, nic nie wyszło z moich planów, ponieważ jak przyjrzałam się swojej elewacji, to postanowiłam doprowadzić ją do porządku.
Ściany zewnętrzne mojego domu pokryte są tynkiem. Nie były myte od czasu, kiedy wprowadziliśmy się do nowego domu, czyli przez 3 lata. Nic dziwnego, że elewacja nie wygląda najlepiej. Postanowiłam więc ją umyć. Wykorzystałam do tego myjkę ciśnieniową i ciepłą wodę – mycie ciepłą wodą jest bardziej intensywne i efektywne. Pamiętajmy, że zbyt gorąca woda może odkształcić warstwę elewacyjną. Najlepiej jak jej temperatura nie będzie przekraczała 60oC, optymalne to 40-50oC. W takim przypadku ważne jest również, by elewacja nie była wyziębiona, gdyż duża różnica temperatur może spowodować pękanie tynku.
Przed myciem sprawdziłam, czy urządzenie ma odpowiednio ustawione ciśnienie – 100 bar w zupełności wystarczy, jest na tyle wysokie, że pomoże pozbyć się zabrudzeń na tynku, ale na tyle niskie, że nie uszkodzi elewacji. Na mało widocznym fragmencie ściany przeprowadziłam próbę, jaka odległość dyszy od muru zapewnia najskuteczniejsze czyszczenie.
Mycie elewacji zaczęłam od góry – tak jak przy myciu np. samochodu – stopniowo schodząc w dół. Efekt pracy był zadowalający. Aby go poprawić, ściany zewnętrzne umyłam jeszcze raz, teraz z dodatkiem płynu do mycia naczyń (można użyć środka do mycia fasad). Niestety, na północnej elewacji zauważyłam szare naloty, czyli zaczęła rozwijać się tu pleśń. Usunęłam ją za pomocą miękkiej szczotki, a następnie nałożyłam preparat grzybobójczy, po który udałam się w międzyczasie do PSB Mrówka. Sprzedawca w sklepie poradził mi, żeby po wyschnięciu miejsce to jeszcze zabezpieczyć przed ponownym osiedleniem się nalotów. Bezbarwny impregnat, który wybrałam zmniejszy porowatość powierzchni i jej nasiąkliwość.
Może okazać się, że samo mycie jest niewystarczające, wtedy należy pomalować elewację. (Mnie to tym razem ominęło). Należy przedtem uzupełnić wszelkie ubytki, pęknięcia i rysy. Możemy do tego celu wykorzystać specjalne zaprawy akrylowe o dużej elastyczności lub kity akrylowe do nanoszenia ręczną wyciskarką. Rodzaj farby elewacyjnej dobieramy do rodzaju tynku.
Asia