M jak Mrówka

Jak suszyć pranie w mieszkaniu

Jak suszyć pranie w mieszkaniu

Suszenie prania w domu jest uciążliwe, ponieważ rozstawiona suszarka zajmuje sporo miejsca, ponadto wyższy poziom wilgoci wpływa niekorzystnie na nasz zdrowie, a także sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Niska temperatura powietrza i częste opady, szczególnie jesienią i zimą, nie sprzyjają suszeniu prania na dworze. Niestety, nieważne jak często wstawiamy pralkę, to zawsze jest coś do uprania, a tym samym do wysuszenia. Jak suszyć pranie, aby nie dopuścić do nadmiernej kondensacji pary wodnej w mieszkaniu, a także nie potykać się o rozłożoną suszarkę.

fot. AdobeStock

Elektryczna suszarka do ubrań

Chociaż elektryczna suszarka dla ubrań to nadal dla wielu osób fanaberią i zbędny wydatek, to jednak (z czystym sumieniem) polecam jej zakup, chociaż nie należy do najtańszych. Dzięki niej wszystkie nasze ubrania będą szybko suche i gotowe do ponownego założenia. Oczywiście musimy na nią wygospodarować miejsce, co może być problemem w małym łazienkach. Rozwiązaniem jest umieszczenia suszarki na ścianie nad pralką lub zakup pralko-suszarki urządzania 2 w 1. Pamiętajmy, że wzrosną nam rachunki za prąd, gdyż jest to urządzenie elektryczne.

fot. pixabay.com

Mobilna suszarka rozkładana

Śmiało mogę stwierdzić, że większość Polaków suszy pranie na mobilnych suszarkach. Nie ma co się dziwić, zimą rozstawiamy je w pomieszczeniach odpowiednio chronionych przed wilgocią (np. łazienkach czy pralniach), natomiast latem wynosimy na dwór, taras czy balkon. Ponadto po złożeniu nie zajmują praktycznie miejsca. Niestety rozłożone potrzebują go sporo, dlatego nie znajdują zastosowania w niewielkich mieszkaniach. Tutaj doskonale sprawdzą się suszarki podwieszane. Dobrym pomysłem jest zamontowanie ich bezpośrednio nad wanną.

fot. AdobeStock

Jak suszyć pranie z zasadami

Wilgoć w mieszkaniu to tak naprawdę naturalna rzecz, powstanie nie tylko podczas prania, ale także np. gotowania czy kąpieli. Szkodliwy jest jej nadmiar. Aby ograniczyć wilgotność powietrza we wnętrzach, gdzie suszy się pranie, o ile to możliwe, dość często wietrzmy pomieszczenia (jest to szczególnie ważne w pierwszej fazie suszenia), zimą warto rozszczelnić okno. Na suszarce rozwieszajmy dobrze odwirowane ubrania. Przy suszonym praniu przydadzą się pochłaniacze wilgoci (skuteczniejsze są osuszacze elektryczne – ale ja uważam, że to już przesada). Jeśli mamy taką możliwość, zróbmy pranie rano. Niezależnie od pory roku w ciągu dnia w mieszkaniu panuje wyższa temperatura niż w nocy, ubrania więc szybciej wyschną.

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *