M jak Mrówka

Jak przesadzić storczyki?

Od kiedy dostałam storczyki, ani razu ich jeszcze nie przesadzałam. A że stoją w pokoju dziecka, to jakoś bardzo mi nie przeszkadzały ich wystające korzenie. Jednak będąc na zakupach „wpadłam” na ziemię do storczyków i to ona „wymusiła” na mnie zadbanie o te kwiatki.

fot. fotolia.com

Prawda jest taka, że jakoś szczególnie nie dbałam o storczyki, a one i tak ładnie kwitły. Mój mąż twierdzi, że to chwasty, które rosną wszędzie. Może i prawda. Ale i tak postanowiłam przesadzić storczyki, tylko musiałam dowiedzieć się, jak to zrobić. Okazało się, że storczyki najlepiej przesadzać na wiosnę – a tu wrzesień – i że tych, które kwitną lepiej nie przesadzać. Oczywiście można, tylko trzeba obciąć kwitnącą gałąź. Szkoda mi się zrobiło nowych pąków, więc postanowiłam przesadzić przynajmniej jednego storczyka.

Przesadzanie storczyków nie jest trudne, oto krótka instrukcja jak to zrobić.

fot. Joanna Szot fot. Joanna Szot

1. Wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy bryłę korzeniową.

2. Usuwamy wszystkie przegniłe i martwe korzenie – ścinamy do zdrowego miejsca.

fot. Joanna Szot fot. Joanna Szot

3. Na dno doniczki wsypujemy ziemię do storczyków.

4. Wsadzamy roślinę do doniczki i przysypujemy ziemią, ale nie ugniatamy.

5. Podlewamy najwcześniej na drugi dzień.

Łatwe? Pamiętajmy, że storczyki powinno przesadzać się mniej więcej co 2 lata. Przez ten czas podłoże powoli się rozkłada, staje się mniej zbite i wilgotne. Oczywiście storczyki możemy przesadzić wcześniej, np. gdy korzenie rośliny za bardzo wystają z doniczki lub gdy gniją, pojawiły się glony i grzyby na podłożu, storczyk został zaatakowany przez szkodniki.

Co ważne, storczyki sadzimy w ziemi przeznaczonej dla tych roślin, gdyż zwykła ma zbyt wysoką zawartość torfu. Z jej zakupem nie ma najmniejszych problemów, dostępna jest w każdym sklepie ogrodniczym oraz supermarketach.

A ja teraz czekam na efekty mojej pracy. Przy okazji przesadzania, storczyki „dostały” nowe doniczki, ale o tym w „Jak odnowić doniczki”.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *