M jak Mrówka

Jak przechowywać farby

Jak przechowywać farby

Po pomalowaniu mieszkania, bardzo często zostaje nam farba. Szkoda ją wyrzucać, bo przecież może nam się przydać raz jeszcze, a już na pewno będzie niezbędna do wykonania poprawek. To jest bardzo słuszne założenie. Jednak abyśmy mogli farbę wykorzystać ponownie, musimy ją odpowiednio przechowywać.

Wyrzucanie niewykorzystanej farby jest nieekonomiczne i nieekologiczne. Tylko jak ją przechowywać? Aby farba nie straciła swoich właściwości, należy umieścić ją w zacienionym i suchym miejscu. Z powodzeniem opakowanie możemy przetrzymywać w garażu, piwnicy lub nawet szafie. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć pomieszczenia przed dziećmi i zwierzętami. O co jeszcze musimy zadbać?

Jak przechowywać farby

Temperatura odpowiednia dla farb

Zaleca się, aby przechowywać farby w temperaturze powyżej 0oC, z dala od światła. Bezwzględnie należy unikać ich przemarzania – farby na pewno nie będą nadawały się do ponownego użytku. Również zbyt wysoka temperatura działa niekorzystnie na właściwości farby – szczególnie ta powyżej 30oC. Z tego powodu lepiej nie przechowywać ich na strychu, ponieważ często panuje tam bardzo wysoka temperatura. Duże zmiany temperatury i wysoka lub za niska temperatura zmienią konsystencję farb i sprawią, że będą bezużyteczne.

Jak przechowywać farby

Farby dobrze opakowane

Aby farba nie wyschła, należy wyeliminować dostęp powietrza. Najłatwiejszym sposobem jest włożenie pod wieczko puszki folii malarskiej (zabieg ten spowoduje, że uszczelni się domknięcie puszki). Ponadto z łatwością ponownie otworzymy opakowanie, ponieważ nie skleją się jego brzegi. Puszkę lub pudełko możemy dodatkowo uszczelnić oklejając brzegi taśmą malarską. Jeśli zostało nam mało farby, możemy przelać ją do słoika (zajmie mniej miejsca), tylko szczelnie go zakręćmy. Dobrą praktyką jest opisanie opakowanie – na etykiecie umieśćmy więc informację, do czego wykorzystaliśmy farbę, np. pomalowania kuchni, stolika w przedpokoju, oraz datę ostatniego użycia.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: Dulux, Śnieżka

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *