Kiedy decydowaliśmy się na budowę drewnianego płotu, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że będzie on wymagał częstych zabiegów konserwacyjnych. Tej jesieni przyszedł czas na kolejną już konserwację.
Ogrodzenie wykonane z drewna narażone jest na zniszczenia bardziej niż elementy małej architektury znajdujące się w ogrodzie. Oprócz szkodliwych warunków atmosferycznych błoto i sól z ulicy narażają je na dodatkowe zniszczenia. Łuszcząca się farba, nieestetyczne naloty na drewnianych sztachetach to ewidentne oznaki, że drewniane ogrodzenie wymaga odmalowania. Ostatnie słoneczne jesienne dni są doskonałym momentem na tego typu prace.
Przygotowanie do malowania
Aby renowacja ogrodzenia przebiegła sprawnie, a w efekcie na nowo zyskało piękny wygląd, konieczne jest właściwe przygotowanie malowanego podłoża. Oczyszczenie płotu należy rozpocząć od usunięcia łuszczących się starych powłok oraz wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Można to zrobić ręcznie, używając skrobaka lub papieru ściernego albo mechanicznie, korzystając ze szlifierki. Szlifowanie drewnianych elementów powinno się przeprowadzać w kierunku włókien. W przeciwnym razie na czyszczonej powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne zarysowania w poprzek włókien. Po usunięciu pozostałości farby czy lakieru ogrodzenie warto jeszcze wypolerować papierem ściernym o ziarnistości 180-240. Im gładsze będzie drewno, tym nowa powłoka będzie do niego lepiej przylegała. Po przeszlifowaniu i wygładzeniu podłoża oczyszczoną powierzchnią należy dokładnie oczyścić z pyłu. Można to zrobić przy pomocy szczotki. Następnie drewniane elementy przeciera się wilgotną ścierką.
Malujemy sztachety
Ogrodzenie z drewna malujemy, gdy temperatura powietrza wynosi od 5 do 25ºC. Warto jednak upewnić się, jakie są zalecenia producenta danego preparatu (znajdziemy je na opakowaniu). Unikajmy malowania ogrodzenia w wietrzne dni – przenoszone przez wiatr piasek i inne zanieczyszczenia mogą osiąść na świeżo pomalowanej powierzchni i popsuć końcowy efekt.
Przed przystąpieniem do malowania oczyszczonego z dawnych powłok drewna dobrze jest je najpierw zaimpregnować. W tym celu można pokryć go preparatem, który równocześnie impregnuje i barwi, np. lazurą, albo najpierw zaimpregnować oczyszczone drewno, a następnie pokryć je nową powłoką – lakierem lub lakierobejcą. Wybierając odpowiedni preparat, należy upewnić się, że może być on stosowany na zewnątrz. Impregnat rozprowadza się starannie pędzlem na całej powierzchni zabezpieczanego elementu. Po jego wyschnięciu można przystąpić do nakładania preparatu dekoracyjnego. Ilość nakładanych warstw powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Preparat nanosi się na drewniane elementy w jednym kierunku – najlepiej wykonując ruchy od góry do dołu i odwrotnie.
Hania