M jak Mrówka

Jak oświetlić hol i przedpokój

Jak oświetlić hol i przedpokój

Wejście do domu to przestrzeń, z której korzystają zarówno wszyscy domownicy, jak i goście. Hol oraz przedpokój pełnią wiele funkcji, dlatego też wymagają szczególnego rodzaju oświetlenia.

Pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy po przekroczeniu progu domu jest wiatrołap. Jeśli jego zadaniem jest wyłącznie zatrzymanie ciepła w domu, to nie musi być mocno oświetlony. Wystarczy w takim wiatrołapie zamontować górne oświetlenie sufitowe, np. plafonierę. Lepiej zrezygnować z lamp wiszących i oświetlenia bocznego, ponieważ w niewielkiej przestrzeni mogą być utrudnieniem, np. nie będziemy mogli otworzyć drzwi czy zagospodarowanie przestrzeni będzie skomplikowane, ponadto mogą optycznie zacieśnić wnętrze.

Jak oświetlić hol i przedpokój  Jak oświetlić hol i przedpokój

Jak oświetlić hol i przedpokójW domu czy mieszkaniu z otwartą strefą wejścia hol czy przedpokój, oprócz roli komunikacyjnej, spełniają również inne funkcje. Są miejscem, gdzie się rozbieramy po przyjściu i ubieramy przed wyjściem z domu. Dlatego też często umieszczamy tam szafę (pomieści odzież wierzchnią) i lustro. W takim przedpokoju również sprawdzi się plafoniera. Najlepiej wybrać taką z ruchomymi ramionami, dającymi światło kierunkowe. Hol ma bardziej reprezentacyjny charakter niż przedpokój (jest też od niego większy), możemy więc pozwolić sobie na bardziej rozbudowane i dekoracyjne oświetlenie górne. A jeśli planujemy powieszenie lustra, warto po jego bokach zamontować kinkiety – powinny być dopasowane stylistycznie do oświetlenia górnego. Światło w holu nie musi być intensywne, ma zaś duże walory dekoracyjne, dodatkowo optycznie powiększy wnętrze.   Co jeszcze jest ważne przy planowaniu oświetlenia strefy wejściowej? Klosze, a dokładniej ich przejrzystość. Unikajmy tych pochłaniających światło, np. ze szkła alabastrowego czy nieprzezroczystych tkanin. 

Monika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *