M jak Mrówka

Jak kupować rośliny?

Jak kupować rośliny

Kupowanie roślin to wielka przyjemność, ale również próba wiedzy i charakteru. Trudno zachować zimną krew i nie wkładać do wózka wszystkiego, co wpadnie nam w oko, skoro wokół tyle atrakcji, ale trzeba też wiedzieć, co kupić i kiedy, by się nie rozczarować.

Jak kupować rośliny

Najlepiej kupować rośliny, gdy ukazują swoje najważniejsze cechy ozdobne, czyli najczęściej w porze kwitnienia, owocowania lub wybarwienie liści. Łatwo wówczas zidentyfikować odmianę i zweryfikować kolor. Nie zawsze bowiem, szczególnie w przypadku róż opis zgadza się z rzeczywistym wyglądem. Wiosną warto kupować rośliny kwitnące wiosną, latem, letnie itd. Zasada ta dotyczy roślin sprzedawanych z bryłą korzeniową, które można sadzić przez cały okres wegetacji. Rośliny z odkrytymi korzeniami kupuje się dwa razy w roku – wiosną i jesienią – niezależnie od tego, kiedy są najbardziej atrakcyjne. Oba terminy mają swoje wady i zalety, ale ja wolę kupować (i sadzić) takie rośliny jesienią, bo wówczas jest większy wybór, a wiosną takie rośliny szybciej rozpoczynają wegetację. Poza tym wiem, że są żywe. Wiosenne zakupy takich roślin to loteria, bo nie wiem, jak były przechowywane przez zimę. Jesienią istnieje jednak ryzyko, że późno posadzone rośliny bez bryły korzeniowej nie zdążą się ukorzenić i wyschną lub wymarzną. Trzeba więc zrobić to jak najwcześniej.

Na co jeszcze zwracać uwagę kupując rośliny? Każdą roślinę należy przed włożeniem do wózka dokładnie obejrzeć. Sprawdzamy, czy korona jest dobrze ukształtowana, czy pędy mają gładką korę, czy są całe, niepołamane, równomiernie rozłożone na roślinie. Jeśli roślina jest niesymetryczna, zapewne rosła w zbytnim zagęszczeniu i trudno będzie szybko przywrócić jej naturalny pokrój.  Dokładnie należy sprawdzić, czy liście są zdrowe, bez szkodników i śladów chorób. Nie warto kupować roślin z zaschniętymi końcówkami pędów i liści. Równie ważna jest kondycja korzeni. U roślin bez bryły powinny być one dobrze rozwinięte, zagęszczone i nieuszkodzone. Roślinę z bryłą warto wyjąć z doniczki i sprawdzić, czy bryła korzeniowa nie jest przesuszona. Korzenie zdrowej rośliny powinny gęsto wypełniać doniczkę i dużo cienkich korzonków, które odpowiadają za pobieranie wody.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

3 komentarzeSkomentuj

  • Ja bardzo sobie chwalę zakupy przez firmę Diant-Pol.
    Jeśli chodzi o rośliny, to mają najlepszy wybór i szybko realizują zamówienie.

  • Mam wciąż opory przed kupowaniem roślin w internecie, mam swój zaufany sklep ogrodniczy, gdzie zawsze jest wszystko to czego szukam 😉 Polecam Dom w ogrodzie, sklep stacjonarny jest na Modlińskiej w Warszawie. Ja tam kupuje w hurtowych ilościach drzewka i krzewy, ale też detalicznie sprzedają. Duży wybór i tylko zdrowe roślinki, więc warto się wybrać.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *