M jak Mrówka

Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw

Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw

W marcu, a nawet pod koniec lutego w każdym supermarkecie „witają” nas przeróżne torebki z nasionami. Nic dziwnego, gdyż po długiej zimie, przychodzi czas na prace w ogrodzie. A marzec to najlepszy czas na wybór odpowiednich roślin do naszego ogrodu.

W nasiona najlepiej zaopatrywać się w miejscach znanych i sprawdzonych – może to być specjalistyczny sklep ogrodniczy czy centrum ogrodnicze. Nie kupujmy nasion od ulicznych sprzedawców, na rynku czy bazarze, nawet jeśli cena jest kusząca. Nie wiadomo, jak były one przechowywane, a ma to duży wpływ na zdolność nasion do kiełkowania. Nasiona możemy kupić także przez internet, np. bezpośrednio od producentów – niejednokrotnie kosztują mniej, poza tym dostawa jest prosto do domu. Dobrym sposobem na zdobycie nasion są również fora, portale społecznościowe czy blogi tematyczne. Dobrze jest  mieć w takim przypadku coś na wymianę, najlepiej takie nasiona, jakich inni nie mają.

Jak kupować nasiona kwiatów i warzywCo należy wziąć pod uwagę kupując nasiona?

Podczas zakupów nasion powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Kupujmy nasiona w niewielkich, hermetycznie zamkniętych opakowaniach – unikamy zakupu nasion na wagę. Zrezygnujmy z uszkodzonych i zawilgoconych torebek oraz takich, które leżały w punkcie sprzedaży na słońcu (poznamy je po wyblakłych i pomarszczonych  opakowaniach).

Sprawdźmy termin ważności (przydatności), ponieważ w miarę upływu czasu nasiona tracą zdolność i siłę kiełkowania.

Warto wybierać nasiona polskich odmian – są one lepiej przystosowane do uprawy w naszych warunkach klimatycznych niż nasiona importowane. 

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, wybierajmy wyłącznie nasiona pochodzące od znanych, cieszących się dobrą opinią producentów – zyskujemy wówczas gwarancję, że są one dobrej jakości, wykiełkują i wyrosną z nich właśnie takie rośliny, jakie zaplanowaliśmy.

Zwróćmy uwagę na wagę nasion w torebce – czasami nie warto kupować tańszych nasion, gdyż jest ich kilkakrotnie mniej niż nasion minimalnie droższych. Ważny jest zatem stosunek wagi do ceny.

Kupmy tyle, ile nam aktualnie potrzeba. Nie róbmy zapasów, ponieważ niewykorzystane w sezonie nasiona w kolejnym mogą już stracić termin ważności lub ich zdolność do kiełkowania znacząco spadnie.

Na każdym opakowaniu nasion ekologicznych musi znajdować się znaczek rolnictwa ekologicznego (znaczek złożony z gwiazdek na zielonym tle) oraz nazwa jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne, same przedrostki BIO lub EKO.

Zachowajmy opakowanie i paragon, przydadzą się w przypadku ewentualnej reklamacji.

Co oznaczają informacje na opakowaniach

Na torebkach powinny znaleźć się takie informacje jak: nazwa gatunku i odmiany, jej zdjęcie, nazwa producenta i firmy pakującej nasiona, termin wysiewu, w przypadku kwiatów termin kwitnienia, a warzyw – termin zbioru, rozmiar rośliny, a także termin ważności. Często też umieszczone są oznaczenia dla nas niezrozumiałe, szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami. Warto wiedzieć, co one oznaczają, gdyż niektóre są bardzo ważne.

MIX – to mieszanka nasion tego samego gatunku różniących się np. kolorem kwiatów, może to być również mieszanka nasion kilku gatunków, jednak o zbliżonym zastosowaniu.

F1 – odmiana mieszańcowa o specjalnych cechach (wyjątkowo dorodna), dotyczy najczęściej warzyw, chociaż coraz częściej także nasion ozdobnych. Jeśli z takich roślin zbierzemy nasiona, to rośliny, które z nich wyrosną niestety najczęściej nie powtórzą cech (zalet) rośliny matecznej.

Jakość WE – nasiona, które spełniają normy Wspólnoty Europejskiej. Oznaczenie to może być umieszczane wyłącznie na gatunkach wytypowanych przez Wspólnotę.

Nasiona ekologiczne – to nasiona warzyw pozyskane z plantacji, które mają certyfikat o stosowaniu ekologicznych metod uprawy.

Nasiona zaprawiane – nasiona warzyw obsypane chemicznymi preparatami ochrony roślin (chroniącymi je przed chorobami i szkodnikami), na opakowaniu musi być podany skład i klasa toksyczności zaprawy. Pamiętajmy, aby takie nasiona wysiewać w rękawicach.

Nasiona inkrustowane – nasiona otoczone zaprawą, do której dodany został środek zwiększający przyczepność środka zaprawiającego.

Nasiona otoczkowane – nasiona powleczone kulistą otoczką, która zawiera środki ochrony oraz nawozy. Otoczka ta ułatwia wysiew nasion i rozwój młodych siewek.

Nasiona zaprawiane ziołami – nasiona warzyw do zaprawy których nie użyto środka chemicznego, lecz były moczone w wyciągach ziół – taka zaprawa jest mniej skuteczna, jednak nie zaburza naturalnych procesów zachodzących w glebie.

Nasiona hydrokondycjonowane (inaczej podkiełkowane) – nasiona, w których przyspieszono zachodzące przed wschodami procesy poprzez umieszczenie w optymalnych warunkach cieplno-wilgotnościowych. Zabieg ten przyspiesza wschody roślin nawet o kilka dni oraz poprawia ich zdolność do kiełkowania w czasie suszy.

Nasiona kalibrowane – kalibrowanie polega na rozdzieleniu nasion na różne frakcje w zależności od ich wielkości. W praktyce określenie „nasiona kalibrowane” oznacza, że są to nasiona najwyższej jakości, zapewniające uzyskanie równej i dobrej jakościowo rozsady.

Taśma nasienna – nasiona umieszczone są na specjalnej taśmie, ułatwia to ręczne sianie, eliminuje pracochłonne przerywanie, taśma ulega rozkładowi pod wpływem wilgoci.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *