M jak Mrówka

Jak bezpiecznie wymienić żyrandol?

Jak bezpiecznie wymienić żyrandol?

Chociaż rzadko zwracamy na niego uwagę, traktując żyrandol wyłącznie jako źródło światła, to potrafi być efektowną dekoracją wnętrza. Jeśli jest niedopasowany do wystroju wnętrza, lepiej wymienić go na nowy. Tylko jak to bezpiecznie zrobić?

Żyrandol możemy wymienić samodzielnie, bez pomocy elektryka, gdyż nie jest to trudne zadanie. Nie wymaga też specjalistycznych narzędzi – wystarczą śrubokręty. Zanim przystąpimy do pracy, odłączmy bezpieczniki. Chociaż to oczywista czynność, nie każdy tak robi, a przypadkowe załączenie prądu, może skutkować porażeniem. Upewnijmy się także, że w przewodach elektrycznych nie płynie prąd. Sprawdzamy to śrubokrętem próbnikiem – gdy brak napięcia, jego lampka nie będzie świecić.

Jak bezpiecznie wymienić żyrandol?

Żyrandol jest zawieszony dość wysoko, więc aby ułatwić sobie pracę, powinniśmy stanąć na czymś solidnym. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozstawienie stabilnej drabiny. Zdejmujemy z haka stary żyrandol, a następnie odkręcamy przewody z kostki połączeniowej – potrzebny nam będzie płaski śrubokręt. Po odkręceniu kabli stary żyrandol jest już zdemontowany. Odkręcając żyrandol zwróćmy uwagę jak podłączone są przewody – czarny i brązowy powinny być podłączony do fazy, niebieski (przewód neutralny) do drugiego wolnego przewodu. Jeśli nie zapamiętaliśmy układu, to włączmy prąd i za pomocą próbnika sprawdźmy, w którym przewodzie jest faza – zasygnalizuje nam to świecąca się dioda próbnika. W nowych instalacjach sprawa jest łatwiejsza, gdyż przewody sufitowe mają odpowiednie kolory. Przed montażem nowego żyrandola znowu wyłączamy prąd.

Wieszając nowy żyrandol postępujemy odwrotnie niż podczas zdejmowania starego. Zaczynamy od połączenia przewodów w kostce. Przewody nowego żyrandola najczęściej są już gotowe do montażu, nie musimy więc ich krańców pozbawiać izolacji. W przypadku gdy chcemy skrócić kabel, izolację usuwamy nożykiem. Wystarczy odsłonić druty na długość 1 cm. Żyrandol wieszamy na haku wystającym z sufitu. Kable nowego żyrandola podpinamy do odpowiednich kostek (zgodnie z instrukcją dołączonej do lampy). Jeśli mamy nową instalację TN-S, podłączmy jeszcze zielono-żółty przewód. Jest on połączony z obudową lampy i zabezpiecza przed porażeniem, Dokręcamy po kolei śrubki i sprawdzamy, czy przewody dobrze się trzymają. Wkręcamy żarówki, włączamy ponownie bezpieczniki. Gotowe!

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *