Odpoczynek, praca czy nauka w niedogrzanym pomieszczeniu nie należy do najprzyjemniejszych. Przynajmniej ja tego nie lubię, więc gdy nastały pierwsze chłodne jesienne dni, w moim domu pojawiły się przenośne grzejniki – bo sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie rozpoczął.
Na rynku jest bardzo duży wybór przenośnych grzejników zarówno elektrycznych, jak i gazowych. Urządzenia te można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu i w miarę potrzeby przenieść do innego pomieszczenia. Różnią się zasadą działania. Zanim kupiłam grzejniki, trochę o nich poczytałam, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję. Pamiętajmy jednak, że grzejniki przenośne to rozwiązanie tymczasowe i nie może zastąpić ogrzewania.
Grzejniki olejowe
Zasada działania tych grzejników elektrycznych jest mało skomplikowana. Grzejniki olejowe swoją nazwę zawdzięczają temu, że wypełnione są olejem, który podgrzewany jest przez znajdujące się wewnątrz elektryczne grzałki. Zaletą tych urządzeń jest to, że po nagrzaniu długo oddają ciepło, nawet po ich wyłączeniu. Pracują z maksymalną mocą około 2500 W, wyposażone są w pokrętło lub przełącznik pozwalające na płynną bądź skokową regulację mocy grzejnej, termostat oraz zabezpieczenie przed przegraniem. Generują przyjemne ciepło i nie wysuszają powietrza w pomieszczeniu. Grzejniki olejowe mogą być używane przez całą dobę, potrafią ogrzać pomieszczenie nawet do 30 m2. Są stosunkowo ciężkie, więc aby ułatwić ich przeniesienie do innego pomieszczenia montuje się nóżki. Ich wadą jest to, że dość długo się nagrzewają.
Termowentylatory
To popularne farelki. Termowentylatory najczęściej pracują z mocą 2000 W. Zarówno nią, jak i temperaturą można sterować. Emitują ciepło od razu po włączeniu i przestają natychmiast po wyłączeniu. Źródłem ciepła jest spiralna grzałka elektryczna, na którą nawiewa powietrze z wiatraka. Urządzenie to może znaleźć zastosowanie również latem, pełniąc funkcję wentylatora (wiatraka). Termowentylatory przed przegrzaniem chronią specjalne zabezpieczenia. Ich zaletami jest to, że strumień ciepłego powietrza można ukierunkować oraz niewygórowana cena (możemy już nabyć je za ok. 30 zł) oraz niewielkie wymiary i mały ciężar. Jednak urządzenia te nie pracują zupełnie cicho (hałas nie jest zbyt uciążliwy), wysuszają powietrze i wymuszają ruch powietrza, co może przeszkadzać alergikom. Sprawdzą się raczej w niewielkich pomieszczeniach.
Grzejniki gazowe
Na rynku dostępne są grzejniki gazowe na podbłękit, z palnikiem ceramicznym (na podczerwień), katalizatorem oraz nagrzewnice. Spaliny emitowane w wyniku spalana gazu są oczyszczane, dzięki czemu w pomieszczeniu nie unosi się nieprzyjemny zapach gazu. Tym, co wyróżnia grzejnik gazowy z katalizatorem jest możliwość pracy nawet 120 godzin. Nagrzewnice gazowe przeznaczone są do ogrzewania dużych pomieszczeń, np. hal czy warsztatów, a także do osuszania domów. Grzejniki gazowe są niezwykle wydajne, zakres mocy wynosi 3-4,5 kW. Wymagają jednak sporej ilości gazu – najczęściej jest to mieszanka propan-butan. Na przykład spalanie grzejnika o wydajności 4 kW to ok. 0,3 kg/godz. gazu. Z tego wynika, że 10-kilogramowa butla wystarczy na ok. 30 godzin grzania. Decydując się na grzejnik gazowy, zwróćmy uwagę, czy jest wyposażony w czujnik stężenia dwutlenku węgla. Ważna jest również funkcja odcięcia gazu – gdy gaz nie jest wypalany w całości i ulatnia się do ogrzewanego pomieszczenia, to nastąpi automatyczne odcięcie paliwa.
Asia
.