M jak Mrówka

Grzebanie w ziemi na wiosnę, czyli prace ziemne

Prace ziemne – czyli wiosenne grzebanie w ziemi

Z glebą mamy zazwyczaj do czynienia podczas sadzenia roślin, zakładania trawnika, spulchniania podłoża i walki z chwastami. Wiosenne grzebanie w ziemi warto zacząć od usuwania roślin niepożądanych najłatwiejszą metodą mechanicznej eliminacji.

Wiosną chwasty plenią się bujnie, więc walka z nimi jest wówczas ułatwiona i najbardziej skuteczna. Zazwyczaj rosną szybciej niż nasze ogrodowe rośliny ozdobne, więc są lepiej widoczne. Im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej – młode rośliny łatwiej usunąć, nie zdążą zaszkodzić naszym uprawom i się nie rozsieją. Warto pamiętać, że chwasty, nawet te pozornie nieszkodliwe, zabierają roślinom ozdobnym składniki pokarmowe i wodę oraz blokują dostęp światła. I zawsze są lepiej przystosowane do trudnych warunków i silniejsze niż nasi ogrodowi ulubieńcy. Grzebanie w ziemi czas zacząć!

Grzebanie w ziemi – pozbywamy się chwastów

Kto nie chce używać chemii, nie ma innego wyjścia, jak tylko kucnąć lub uklęknąć i ręcznie wydłubywać niepożądane rośliny na rabatach. Jeśli nie ma ich wiele, praca nie będzie ciężka. Korzenie chwastów podcinamy motyczką, a roślinę z ziemi wyciągamy pazurkami lub małymi grabkami – delikatnie, by nie uszkodzić roślin ozdobnych i nie za głęboko. Niekiedy, gdy rośliny rosną w dużym zagęszczeniu, należy się posłużyć wycinakiem (wydłubywaczem) o wąskim ostrzu lub po prostu rękoma. Najlepiej i najłatwiej wyciąga się chwasty z wilgotnej gleby. Jeśli ziemia jest zbyt sucha, korzenie łatwo urwać. Resztki pozostawione w ziemi z pewnością odrodzą się jako nowa roślina. Pocieszająca wiadomość jest taka, że każde kolejne usuwanie nowych przyrostów osłabi ją, choć nie zlikwiduje na zawsze.  

Grzebanie w ziemi odpowiednimi narzędziami

Do walki z chwastami, ale także do innych prac na rabatach i grządkach warzywnych potrzebny będzie zestaw narzędzi, składający się z motyczki, pazurków, grabek i łopatki. Z doświadczenia wiem, że nawet tak prostsze narzędzia nie zawsze są wystarczająco solidne, szczególnie te sprzedawane w zestawach. Widziałem łopatki i pazurki wyginające się podczas pracy w zbitej ziemi. Narzędzia powinny dobrze leżeć w dłoniach, mieć wygodną rękojeść, ostre części tnące i przede wszystkim sztywną konstrukcję. Niby nic szczególnego, ale nie łatwo znaleźć taki zestaw. Kupując narzędzia ogrodnicze, wybierzmy takie, które zapewniają nam komfortową pracę.

autor tekstu: Marek
zdjęcie otwierające: Cellfast

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *