M jak Mrówka

Fototapeta – łatwy sposób na zmianę charakteru wnętrza

Fototapeta – łatwy sposób na zmianę charakteru wnętrza

Fototapeta jest wykończeniem pracochłonnym i nie każdy umie położyć ją sam, nie jest też rozwiązaniem tanim, niemniej pozwala na szybką i bardzo dekoracyjną metamorfozę wnętrza, czasem bardzo kreatywną.

Na rynku, w sklepach z dekoracjami i akcesoriami do aranżacji wnętrz fototapety nadal cieszą się popularnością. Znajdziemy bardzo wiele pięknych graficznych obrazów w różnej wielkości, bowiem tapeta tego rodzaju to już nie tylko sposób na wykończenie całej ściany, to także wiele pomysłów na oklejenie innych elementów, jak np. drzwi czy mebli – fototapety to również małowymiarowe naklejki.

Fototapeta – łatwy sposób na zmianę charakteru wnętrza

Możliwości aranżacyjne jakie daje fototapeta

Fototapeta kojarzy nam się najczęściej z pięknym krajobrazem zaprezentowanym na dużej ścianie w salonie. Takie warianty nadal są oferowane, ponieważ doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie optycznie zależy nam na powiększeniu przestrzeni i nadaniu jej głębi. Dekoracyjne pejzaże, jak np. zdjęcia nadmorskiej mariny, pomostu prowadzącego w głąb jeziora, deszczowego lasu czy parkowej drogi wprowadzają do dużych pomieszczeń element natury, określają też motyw przewodni, są zwykle wątkiem, wokół którego buduje się koncept aranżacyjny.

Ale fototapety to także doskonałe rozwiązanie na grę detalem/fragmentem/szczegółem stylizacji, w jakiej chcemy utrzymać nasze wnętrze. Wyróżnienie kawałka przestrzeni mieszkalnej za pomocą zdjęcia nadrukowanego na fototapecie może stać się bardzo ciekawym i kreatywnym zabiegiem. Fototapety, szczególnie te z konkretnym motywem np. w postaci dużego kwiatu, geometrycznych wzorów czy powtarzających się elementów doskonale będą nadawały się do oklejenia słupa, fragmentu ściany pomiędzy oknami lub drzwiami, drzwi wejściowych oraz wewnętrznych, przestrzeni nad blatem pod szafkami, szaf wnękowych, fragmentów ścian nad wanną lub w.c. itp. Do takiego wykorzystania zachęca niezwykle bogata pula wzorów, jaką oferują producenci – regał ze starymi książkami, spiżarniana półka z mnóstwem smakołyków, ceglana ściana z latarnią, okrętowy bulaj – mogą w bardzo ciekawy sposób wyróżnić fragment ściany w holu, kuchni czy łazience.

Rodzaje fototapet

W ofercie sklepów wnętrzarskich jest bardzo wiele takich propozycji, w zależności od miejsca w jakim chcielibyśmy zastosować i które chcielibyśmy wyróżnić fototapetą należy dobrać odpowiedni jej rodzaj. Najpopularniejsze są tapety foliowe z nadrukiem zdjęcia, zwykle samoprzylepne łatwy do położenia rodzaj naklejki. Jest ona cienka i delikatna, dlatego nadaje się jedynie na mniejsze i bardzo gładkie przestrzenie jak np. fragmenty wykończone płytą gipsowo-kartonową, drzwi szaf i szafek, szyby drzwi wewnętrznych, kuchenna tafla nadblatowa.

Do wykończenia większych powierzchni – całych ścian, będą nadawały się fototapety lateksowe, fizelinowe i winylowe. Te pierwsze wykonane są z syntetycznego papieru z domieszką lateksu, są trwalsze i mają większe zastosowanie niż tapety foliowe, mogą być też klikukrotnie, delikatnie zmywane. Nadają się na duże powierzchnie ścienne w salonie, holu, sypialni. Tapety fizelinowe i winylowe są najbardziej wszechstronne i można stosować je w każdym pomieszczeniu, nawet wilgotnym jak kuchnia i łazienka. Mają niezwykłą gładkość oraz wytrzymałość, a także zwiększoną grubość co zapewnia im wysoką trwałość. Wykonane są z syntetycznej fizeliny z dodatkiem winylu, co daje im właściwość maskowania wszelkich nierówności ścian. Ten rodzaj tapet jest też w pełni zmywalny i odporny na szorowanie. Na ich powierzchni wydruki mają wyjątkowo realistyczny wygląd

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: Polami, AdobeStock, pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *