Farby magnetyczne są coraz bardziej popularne, szczególnie chętnie stosowane w pokojach dziecięcych. Jak sama nazwa wskazuje do pomalowanych nimi powierzchni można przyczepiać magnesy, np. ulubione zdjęcia czy zabawne liściki. Jaką farbę wybrać i ją nią malować?
Farby magnetyczne swoje właściwości zawdzięczają maleńkim cząsteczkom żelaza, które wchodzą ich skład – powierzchnie pokrywane są cienką warstwą metalu. Można nimi pomalować niemal wszystko (tynki, beton, płyty gipsowo-kartonowe, drewno, a nawet metal) i w każdym pomieszczeniu (nie można stosować ich na zewnątrz!). Dzięki temu, że są to wyroby wodorozcieńczalne, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a także pozbawione nieprzyjemnego zapachu. Niestety farby magnetyczne są mało odporne na ścieranie, ale jest na to rada – wystarczy pokryć powierzchnie nią pomalowane farbą nawierzchniową lub tablicową. Zestaw farba magnetyczna i tablicowa to interesujące rozwiązanie, ponieważ do powierzchni będziemy mogli przyczepiać magnesy oraz rysować na niej kredą. Co ważne, własnoręcznie malowania tablica może mieć dowolny kształt.
Farba magnetyczna – jaką wybrać
Farby magnetyczne występują wyłącznie w ciemnych kolorach – czarnym i szarym. Na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na te barwy. Jak wspomniano farby magnetyczne można z powodzeniem malować farbami nawierzchniowymi o przeróżnych odcieniach, np. białym, błękitnym czy zielonym – w ten sposób stworzymy aranżację wnętrza dobraną do potrzeb. Pamiętajmy jednak, że farba nawierzchniowa musi być dobrej jakości – powinna zapewniać mocne krycie już przy dwóch warstwach. Większa ilość warstw może zmniejszyć siłę przyciągania i nasze magnesy będą co jakiś czas lądowały na podłodze. Gdy planujemy pomalować tablicę na jasny kolor, to wybierzmy szarą farbę magnetyczną (najlepiej w jasnym odcieniu), natomiast ciemne wykończenie nie stawia żadnych wymagań – możemy zastosować podkład czarny, szary czy grafitowy.
Farba magnetyczna – malowanie
Malowanie farbą magnetyczną nie jest trudne. Jednak, że plamy po niej są trudne do usunięcia, zadbajmy o dokładne zabezpieczenie sprzętów i podłogi – możemy zastosować folię malarską. Do wyznaczenia krawędzi tablicy wykorzystajmy taśmę malarską. Farbę magnetyczną nakładamy na gładkie, czyste i suche podłoże. Powierzchnie śliskie i błyszczące należy zmatowić. Malowanie zaczynamy od dokładnego wymieszania farby – aby drobinki żelaza, które osiadły na dnie połączyły się zresztą składników. Mieszamy intensywnie do uzyskania gładkiej konsystencji – 5-10 minut, ponieważ farba jest wyjątkowo gęsta. Farbę nakładamy wałkiem malarskim z krótkim włosiem lub wałkiem gąbkowym, wykonujemy ruchy góra-dół. Producenci zalecają wykonanie minimum 3 warstw – im więcej opiłków żelaza znajdzie się na ścianie, tym lepiej. Kolejne warstwy nanosimy po wyschnięciu poprzednich. Jeśli zmieniamy kolor tablicy, to kolorową farbę nawierzchniową nakładamy, gdy podkład wyschnie – wystarczą 2 cienkie warstwy.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: Tikkurila