M jak Mrówka

Efekt ombre w aranżacji wnętrz

Efekt ombre w aranżacji wnętrz

Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania we wnętrzach, elementy wykończenia i wyposażenia w stylu ombre są dla ciebie. Sprawdź, co to jest ombre?

Efekt ombre w aranżacji wnętrzCieniowanie jeszcze do niedawna było charakterystyczne dla tkanin ubraniowych oraz fryzjerstwa, od kilku lat ombre wszedł do wnętrz. Nikogo nie dziwią cieniowane ściany, podłogi, meble czy też inne elementy wyposażenia. Dodają one pomieszczeniom oryginalnego wyrazu – efekt może być bardzo wyrazisty, jeśli na przykład zdecydujemy się na takie wykończenie ścian, albo delikatniejszy – w przypadku zastosowania mebla, lampy czy tekstyliów w tym stylu.

Co to jest ombre?

Technika cieniowania polega na stworzeniu harmonijnego wzoru na bazie różnych odcieni kolorystycznych najczęściej tej samej barwy, ale również innych, płynnie przechodzących w każdy kolejny. Kolorystyka w ombre nie ma granic – często bazuje na tej samej gamie barw, bywa jednak, że przechodzi w kolory dopełniające. Chętnie stosowanym rozwiązaniem jest również to, w którym punktem wyjścia jest ciepły odcień bieli. Komponujemy go z odcieniami ciemnym, jasnym i średnim innej wyrazistej barwy – to one zadecydują o charakterze dekoracji. Niezależnie od zestawu barw powstaje rysunek, który tworzy nowy wymiar przedmiotów i detali architektonicznych. Zawsze dodaje elementom wyposażenia oraz wykończenia głębi, zyskują one również nowy dynamiczny wizerunek Efekt można pogłębić, stosując cieniowanie na elementach o bogatej strukturze lub wyrazistym wzorze, choćby na ścianach wykończonych cegłą lub malując farbami kryjącymi stare płytki, parkiet czy deski.

Efekt ombre w aranżacji wnętrz Efekt ombre w aranżacji wnętrzEfekt ombre w aranżacji wnętrz

Efekt ombre w aranżacji wnętrzOmbre z umiarem

Detale w stylu ombre są bardzo charakterystyczne i wyraziste, dlatego też nie można ich mnożyć we wnętrzu, ich nadmiar może wprowadzić męczący chaos. Najlepiej wyglądają w towarzystwie spokojniejszych stylistycznie dodatków – ombre nie lubi konkurencji i nadmiaru. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na takie wykończenie ściany – wystarczy jedna, która będzie dobrym tłem dla innych dodatków. Melanżowy, cieniowany wzór można uzyskać na ścianie stosując tapety, płytki ceramiczne i szklane. Jednak najłatwiejszy sposób na ozdobienie wnętrz w tym stylu to użycie farb, pomocne będą palety RAL. Często stosujemy również dywany z tym deseniem – najlepiej wyglądają w pomieszczeniach te niezbyt duże, które można ułożyć tylko w aneksie wypoczynkowym lub jadalnianym czy też w strefie sypialnianej. Dynamiki dodadzą wnętrzom również cieniowane meble. Najlepiej wyglądają tak wykończone proste komody, konsole lub bufety. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników częstych zmian aranżacyjnych będą tekstylia z tym wzorem. Bardzo wyrazisty efekt da użycie cieniowanych zasłon.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *