M jak Mrówka

Dzwonek do drzwi – ważny detal

Dzwonek do drzwi – ważny detal

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że dzwonek do drzwi jest niezbędnym wyposażeniem domu czy mieszkania. Obecnie możemy zastosować bardziej nowoczesne i zapewniające bezpieczeństwo rozwiązania sygnalizujące przybycie gości niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Dzwonek do drzwi – ważny detalDzwonki w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniły się diametralnie. Obecnie, ze względu na sposób ich zasilania, wyróżniamy modele przewodowe i bezprzewodowe. Pierwsze zasilane są prądem sieciowym, wymagają więc okablowania, jednak w tym przypadku nie musimy martwić się o rozładowane baterie. Mocuje się je tuż przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Wśród dzwonków przewodowych ze względu na napięcie zasilające wyróżnia się kilka grup: 230, 12, 8 lub 6 V. Są one atrakcyjną propozycją ze względu na swoją cenę, która zwykle zachęcą do zakupu. Natomiast dzwonki bezprzewodowe dają większą swobodę jeśli chodzi o montaż, mogą służyć także jako urządzenie przywoławcze. Zasilane są bateriami lub akumulatorami (najczęściej trzeba je w nie wyposażyć oddzielnie), wystarczy zawiesić je na haku lub przytwierdzić taśmą klejącą. Najlepsze dzwonki bezprzewodowe mają zasięg dochodzący nawet do ponad 100 m w otwartym terenie, większość natomiast zadziała z 15-20 m. Ich ceny w zależności od funkcji, w które zostały wyposażone są nieco wyższe od dzwonków przewodowych.
Dzwonki najczęściej uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku. Jest to rozwiązanie proste, tanie i niezawodne. Alternatywą może być dzwonek na fotokomórkę, jednak najczęściej stosuje się je w sklepach czy stacjach benzynowych.

Dzwonek do drzwi – ważny detal Dzwonek do drzwi – ważny detal
Dzwonek do drzwi – ważny detal Dzwonek do drzwi – ważny detal

Gongi, melodie, sygnały dzwonków do drzwi

Dziś dzwonki pozwalają nie tylko na korzystanie ze standardowych dźwięków, ale niektóre również na wgranie własnych plików muzycznych. Najczęściej w mieszkaniach spotykamy się z dzwonkiem typu ding-dong. W przypadku tej konstrukcji dźwięk wydawany jest przez gong, a nie głośnik podpięty do układu scalonego, jednak klasyka dzwonków jest również podstawowym dźwiękiem, który obsługują dzwonki elektroniczne. Gongi są prostymi konstrukcjami, bezawaryjnymi i trwałymi. Dzwonek do drzwi melodie to konstrukcja bazująca na układach elektronicznych, obsługująca od kilku do kilkudziesięciu preinstalowanych melodii. O tym, która melodia będzie używana, decyduje użytkownik. Ze względu na obecność elektroniki, dzwonki elektroniczne są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki eksploatacyjne od dzwonków gongów.

W niektórych modelach dzwonków wykorzystano także inne sygnały niż dźwiękowe, np. świetlne lub wibracje. Są one przydatne szczególnie dla osób niedosłyszących. Sprawdzą się także doskonale w przypadku rodziców małych dzieci oraz w warunkach podwyższonego natężenia hałasu. W skład takiego zestawu wchodzi pilot, który należy nosić przy sobie. Przybycie gościa i naciśnięcie przez niego dzwonka sygnalizuje w wybrany sposób.

Dzwonek do drzwi – ważny detal Dzwonek do drzwi – ważny detal Dzwonek do drzwi – ważny detal
Dzwonek do drzwi – ważny detal Dzwonek do drzwi – ważny detal

Wybór dzwonka do drzwi

Elektroniczny dzwonek do drzwi może być używany wyłącznie w określonych warunkach zewnętrznych. Jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowników zależy od temperatury czy wilgotności. Pierwszym kryterium doboru powinno być napięcie: dzwonek do drzwi 230 V można stosować wewnątrz budynków, natomiast dzwonek do drzwi 8 V, a także 12 i 6 V jako dzwonki zewnętrzne. Obniżone napięcie sprawia, że nawet w wilgotnym środowisku nie ma ryzyka porażenia prądem. Zwróćmy także uwagę na takie cechy jak wielkość, rodzaj zastosowanego przycisku, a także zasięg w otwartym terenie, który powinien wynosić minimum 50 m. Gabaryty zakupionego przez nas modelu mają znaczenie estetyczne. Natomiast przycisk dzwonka powinien charakteryzować się przede wszystkim odpornością na działanie warunków atmosferycznych – musi być hermetyczny i mrozoodporny. Sprawdźmy także, czy producent dzwonka udziela gwarancji – minimalny okres to 24 miesiące.

Wybierając dzwonek, zwróćmy również uwagę na jego głośność – chociaż w przypadku dzwonków elektronicznych nie jest to problemem, gdyż większość z nich ma wbudowany potencjometr lub przycisk do elektronicznej regulacji głośności. W przypadku niektórych droższych modeli elektronicznych można nawet zaplanować, kiedy używany będzie dzwonek do drzwi głośny, a kiedy cichszy.

Możemy także zdecydować się na dzwonek do drzwi z kamerą. To uboższa wersja bramofonu, gdyż takie urządzenie nie zapewnia komunikacji.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *