M jak Mrówka

Dzień Babci i Dziadka – poświętuj niestandardowo!

Dzień Babci i Dziadka – poświętuj niestandardowo!

Znowu nie mamy pomysłu, czym obdarować naszych seniorów w dniu ich święta? Podejdźmy tym razem w nietypowy sposób – wysprzątajmy im mieszkanie!

Jest z pewnością wiele potrzeb, które mają nasi dziadkowie, wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu czy zajrzeć do szafy, by zdiagnozować obszary niedoborów. Często zapewniają oni, że mają wszystko i nic im nie potrzeba, tymczasem nawet pobieżne oględziny pokazują, w jak kiepskim stanie mogą być ich ubrania czy przedmioty codziennego użytku. Niestety, ryzyko jest zawsze takie, że możemy nie trafić w gust seniorów. Tym razem proponuję więc nietypowy prezent. Może to być wysprzątanie kuchni lub łazienki, umycie okien czy wytrzepanie dywanu. A może wspólnie z babcią poukładamy ubrania w jej szafie? Znajdźmy parę godzin wolnego, wyposażmy się w odpowiedni zapas chemii do sprzątania, ścierki, szczotki i do dzieła!

Dlaczego sprzątanie?

Osoby w podeszłym wieku najczęściej nie radzą sobie już tak dobrze w codziennych czynnościach. Niektóre z czynności porządkowych, takie jak mycie okien czy trzepanie dywanów najczęściej wręcz przerasta ich siły. Nie zawsze też są w stanie prosić o pomoc, krępują się nawet swoich bliskich, a na pomoc płatną często zwyczajnie ich nie stać. Nic dziwnego, że mieszkania i domy zamieszkiwane przez starsze osoby często bywają zaniedbane. Efekt ten wzmacnia często stare wyposażenie, które może być trudne do utrzymania w czystości jak np. meble tapicerowane grubymi tkaninami czy ciężkie zasłony. Dodatkowym czynnikiem wprowadzającym nieład w domach seniorów może być nagromadzenie przedmiotów, często zupełnie bezużytecznych.

Dzień Babci i Dziadka – poświętuj niestandardowo!

Segregacja rzeczy, ale z szacunkiem

Pomoc w uporządkowaniu mieszkania poprzez pozbycie się niepotrzebnych rzeczy może być nieoceniona, ponieważ osoby starsze tracą często orientację w stanie swojego posiadania i nie umieją wyrzucać zbędnych przedmiotów. Z pewnością znajdziemy u nich wiele rzeczy gromadzonych przez lata, które w dużej części mogły utracić swoją funkcjonalność. Weźmy pod uwagę, że starsze pokolenia wychowały się i tworzyły swoje gospodarstwa domowe w czasach niedoborów, dlatego nie pozbywają się swojego dorobku z taką łatwością. Przygotujmy się więc na to, że nie zawsze łatwo nam będzie przekonać ich do wyrzucenia niektórych przedmiotów na śmietnik. Musimy też w tym przypadku wykazać się sporą wyrozumiałością – może wyszczerbiony dzbanuszek ma dla babci jakąś wartość pamiątkową, wiąże się z nim jakaś opowieść? Nawet jeśli nam wydaje się wątpliwej urody, warto go zachować! Bądźmy też rozważni w wyrzucaniu starych ręczników czy pościeli – możemy się ich pozbyć, jeśli na ich miejsce sprawimy im nowe! Przy okazji może warto wnętrze szaf i komód unowocześnić oraz wyposażyć je w nowoczesne organizery i pudła ułatwiające utrzymanie porządku. Trzecią grupa rzeczy zagracających mieszkania są wszelkie tzw. przydasie, czyli różnego rodzaju przedmioty, które w mniemaniu właścicieli mieszkań z pewnością się do czegoś w przyszłości przydadzą. Stare opakowania, słoiki, butelki, reklamówki – bądźmy nieustępliwi w ich wyrzucaniu! Tu niewątpliwie przyda nam się zapas worków na śmieci

Dzień Babci i Dziadka – poświętuj niestandardowo!

Porządki uciążliwe

Jest wiele czynności porządkowych, do których niezbędne są większe siły fizyczne. Rzadko która babcia sama umyje okna czy wytrzepie dywan. To czynności, w których niewątpliwie możemy wesprzeć naszych seniorów. Ale są też takie prace, których wykonanie może być trudne ze względu na konkretne schorzenia. Czy zdajemy sobie sprawę, że osoba z chorym sercem nie powinna prasować? Ciężar samego żelazka oraz gorące powietrze mogą wzmagać problemy krążeniowe. Nawet jednak osoba zdrowa może mieć problem z prasowaniem. Może też nie ma odpowiedniego żelazka lub deski do prasowania?

Dzień Babci i Dziadka – poświętuj niestandardowo!

Dla osoby z problemami z kręgosłupem schylanie się przy myciu wanny może być wręcz niebezpieczne. Dla osób ze słabszym wzrokiem trudną pracą może być nawet umycie kuchenki czy umywalki – mogą nie widzieć zacieków czy pozostawionych plam. Zanim więc wybierzemy pole do pomocy, przede wszystkim weźmy pod uwagę ich ograniczenia zdrowotne i tam w pierwszej kolejności skierujmy swoje działania.

Hania

 

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *