M jak Mrówka

Drzwi do pokoju dziecka – dopasowane do potrzeb

Drzwi do pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę

Urządzanie pokoju dziecka to nie tylko wybór kolorów ścian, mebli czy przeróżnych dodatków. Uwagę powinniśmy zwrócić również na drzwi wewnętrzne. Z jednej strony powinny być dopasowane do wnętrza i funkcjonalne, z drugiej wytrzymałe i bezpieczne. Jak więc wybrać odpowiednie drzwi?

Wybór drzwi do pokoju dziecka nie jest łatwą sprawą, a zazwyczaj traktujemy to po macoszemu. Jednak warto się dłużej zastanowić zanim kupimy i zamontujemy drzwi. Ponadto inne drzwi wybierzemy do pokoju małego dziecka, a inne nastolatka. Szeroka oferta drzwi pozwala wybrać najbardziej optymalny wariant dopasowany do wystroju pomieszczenia oraz potrzeb naszych i naszych dzieci.

Kolor drzwi do pokoju dziecka

Pokój małego dziecka to najbardziej kolorowe pomieszczenie w całym domu. Aby nieco stonować barwy, warto wybrać drzwi w klasycznej bieli lub odcieniach drewna. Takie drzwi świetnie współgrają z każdą aranżacją wnętrza. Co ważne, będą „dorastały” razem z naszym dzieckiem i przez kilkanaście lat na pewno nie będą wymagały wymiany. Wybierzmy model o podwyższonych parametrach ścieralności oraz odporności na wilgotność – utrzymamy je w czystości bez najmniejszego wysiłku, wystarczy drzwi przetrzeć miękką szmatką nasączoną wodą z płynem.

Drzwi do pokoju dziecka z przeszkleniami czy bez

Przeszklone drzwi doświetlą pokój dziecka, a ponadto optycznie dodadzą mu lekkości. Nawet niewielkie, pojedyncze przeszklenia, umieszczone w górnych częściach skrzydła, będą miały zbawienny wpływ na wizualny odbiór wnętrza. Przeszklone drzwi to dobre rozwiązanie, gdy w pokoju zasypia maluch – zasypiając, widzi on światło w innych pomieszczeniach oraz krzątających się rodziców. Jednak nastolatek chciałby już mieć zapewnioną prywatność. Możemy więc zdecydować się na drzwi pełne lub z matowymi szybami. Gdy wybraliśmy duże przeszklenia, zadbajmy o to, by były wykonane z bezpiecznego szkła hartowanego. Podczas zabawy o wypadek nie jest trudno – szybę hartowaną bardzo trudno stłuc, a jeśli już to tego dojdzie, to rozsypuje się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach, minimalizując ryzyko skaleczenia.

Drzwi do pokoju dziecka tradycyjne czy przesuwne

Najczęściej decydujemy się na drzwi klasyczne otwierane na ścianę, prawe lub lewe. Podyktowane jest przyzwyczajeniem oraz tym, że wybór skrzydeł drzwiowych jest największy. W przypadku modeli tradycyjnych pomocne będą specjalne unieruchamiacze do drzwi, które uniemożliwią maluchowi otwieranie i zamykanie skrzydła. Jeśli jednak chcemy, by dziecko miało możliwość przymknięcia drzwi, zainwestujmy w zabezpieczenia wykonane z silikonu lub gąbki, które po założeniu na krawędź drzwi uniemożliwiają całkowite zamknięcie lub zatrzaśnięcie skrzydła – zapobiegając tym samym przytrzaśnięciom palców z dwóch stron zawiasów. Jednak przy niewielkim metrażu, warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych (naściennych lub chowanych w ścianę) lub łamanych. Te pierwsze przesuwają się poziomo w wybranym kierunku, a gdy zamontujemy w nich spowalniacze, nie musimy martwić się, że maluch przytrzaśnie palce. Natomiast w drzwiach łamanych skrzydło podzielone jest na dwie symetryczne części, połączone zawiasami sprężynowymi. Po zamknięciu tworzą płaską powierzchnię, a po otwarciu łamią się w pół.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: Porta Drzwi

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *