Wygodne leżaki to klasyka siedzisk ogrodowych, mimo innych możliwości są także dzisiaj chętnie wykorzystywane. Ich wariantów jest tak wiele, że można znaleźć odpowiednie modele na balkon, do ogrodu czy też nad basen.
Trudno wyobrazić sobie letni wypoczynek na świeżym powietrzu bez komfortowych siedzisk. I chociaż do wyboru mamy dzisiaj niezliczone ich modele, to nadal do najchętniej stosowanych należą wygodne leżaki drewniane. Ich atutem jest estetyka – wśród leżaków znajdziemy zarówno klasyczne modele, jak i te bazujące na współczesnym designie. Nie do przecenienia jest również ich funkcjonalność – to zarówno produkty, dla których odpowiednim miejscem będą ogrody, tarasy, balkony, wiele z nich będzie również można zabrać na plażę czy na biwak.
Wygodne leżaki drewniane – klasyczny design
O tym, że drewno to materiał doskonale współgrający z naturalnym otoczeniem nie trzeba nikogo przekonywać. Klasyczny leżak ogrodowy, na którym opalały się nasze mamy, babcie czy prababcie ma drewnianą konstrukcję oraz tekstylne siedzisko, wykonane z gęsto tkanego oraz odpornego na promieniowanie UV materiału – dzisiaj są to najczęściej wytrzymałe tkaniny poliestrowe. Ja najbardziej takie plażowe leżaki z siedziskami z pasiastych, dwukolorowych tkanin, np. biało-niebieskich, biało-żółtych czy biało-czerwonych przywodzących konotacje ze stylem marynistycznym. Wybierając tego typu leżak tkaninowy, zwróćmy uwagę na to jakie wytrzyma obciążenie, na niektórych mogą usiąść osoby o wadze do 90 kg. O wygodzie tego typu siedziska świadczy możliwość regulowania pozycji oparcia – niektóre można ustawiać nawet w kilku pozycjach. Drewniane leżaki z tekstylnym siedziskiem są składane, co ułatwia ich przechowywanie oraz przewożenie.
Wygodne leżaki w stylu kolonialnym
Coraz częściej wybieramy także leżaki, których konstrukcja i siedzisko są wykonane z drewna. Mogą mieć też budowę mieszaną – konstrukcję metalową malowaną proszkowo oraz drewniane siedzisko. Niezależnie od materiałów ich forma bliska komfortowej leżance przywodzi skojarzenia z aranżacjami typowymi dla ośrodków SPA oraz stylizacjami kolonialnymi. To naturalne – często są bowiem wykonane z drewna egzotycznego, np. tekowego czy bambusa oraz akacjowego. Są znacznie obszerniejsze od klasycznych leżaków plażowych oraz dostosowane do dużych obciążeń – mogą z nich korzystać osoby o wadze np. 160 kg. Ich oparcie można regulować w kilku pozycjach, m.in. 5. – od płaskiej do pozycji typowej dla krzesła i fotela. Niektóre z nich są również wyposażone w podłokietniki oraz podnóżki zintegrowane z leżakiem. Decydując się na tego typu modele, wybierzmy leżaki wyposażone w kółka, co ułatwi ich przemieszczanie się. Warto rozważyć zakup tego typu leżaka wzbogaconego o poduszki dostosowane do jego wymiarów. Poduchy są uszyte z materiałów odpornych na wilgoć oraz promieniowanie UV i zabrudzenia.
Drewniane leżaki – pielęgnacja i konserwacja
Drewniane leżaki, chociaż bardzo wygodne i najczęściej wykonane z trwałych gatunków drewna, to wymagają odpowiedniej konserwacji. Bardzo często ich drewniane elementy są wstępnie olejowane, impregnowane lub lakierowane. Jednak pod wpływem wilgoci oraz promieniowania słonecznego drewno ulega destrukcji, dlatego konieczne jest jego systematyczne zabezpieczanie. Dobrym wyborem będą impregnaty do drewna lub przeznaczone do ochrony tego materiału oleje.
autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock