M jak Mrówka

Dotykowe włączniki światła – nowoczesne sterowanie oświetleniem

Dotykowe włączniki światła – nowoczesne sterowanie oświetleniem

Wykańczając swój nowy dom, po uciążliwym procesie budowy, przyszedł w końcu ten najmilszy moment – dobór farb, płytek czy lamp. Jedną z wielu decyzji, które musiałam podjąć, był wybór włączników światła. Postanowiłam iść z duchem czasu i zainwestować w dotykowe włączniki światła.

Na początku zamierzałam kupić tradycyjne włączniki. Jednak będąc u znajomych spodobały mi się zainstalowane w ich mieszkaniu dotykowe włączniki światła. Są funkcjonale, wygodne, łatwe w obsłudze, a także estetyczne. Łączniki dotykowe to zazwyczaj eleganckie panele wykonane z hartowanego szkła odpornego na zarysowania. Sercem urządzenia jest czujnik, reagujący na dotyk. Działanie takiego urządzenia porównywane jest z działaniem ekranu dotykowego, w jakie wyposażone są smartfony czy iphony.

Dotykowe włączniki światła – nowoczesne sterowanie oświetleniem

Oczywiście panele dotykowe są droższe od tradycyjnych, jednak wydatek ten się opłaca, przynajmniej moim zdaniem. Ich zaletą jest możliwość grupowania włączników. Dzięki czemu uniknęłam w salonie kilku tego typu urządzeń. Zostały one zastąpione jedną płytką dotykową, która obsługuje całe oświetlenie (główne i pomocnicze) salonu, a także kuchni, która jest połączona ze strefą wypoczynkową. Mój syn natomiast zachwycił się zdalnym sterowaniem. Pilot umożliwi mu włączanie i wyłączanie konkretnych punktów świetlnych, przyciemnianie i rozjaśnianie światła, a także – po odpowiednim zaprogramowaniu – przygotowaniu ulubionych schematów świetlnych. Dotykowe włączniki świetlne, podobnie jak tradycyjne, można łączyć z czujnikami światła czy dźwięku.

Z doborem włączników do naszych minimalistycznych wnętrz nie mieliśmy żadnego problemu. Wybraliśmy proste, estetyczne, białe, jednak dostępne są one w różnych wariantach, dzięki czemu dopasujemy je do pomieszczeń z klasycznymi, ciężkimi szafami i bogato zdobionymi tapetami, jak i pokoju nowoczesnego, pomalowanego na żywe kolory i wyposażonego w metalowe lub szklane meble.

Nasz dom „nie jest” inteligentny, dlatego wybraliśmy włączniki obsługujące jedynie oświetlenie. Na rynku są jednak dostępne również zaawansowane włączniki dotykowe przewidziane specjalnie do inteligentnego domu – sterują również m.in. roletami czy ogrzewaniem.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *