M jak Mrówka

Dlaczego warto ciąć rośliny wiosną

Dlaczego warto ciąć rośliny wiosną

Czasami zapominamy, że majową porą też trzeba chwycić sekator, by przyciąć to i owo. Majowe cięcie polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów, co poprawia wygląd roślin, powoduje, że powstaje więcej nowych kwiatów, a często także rośliny powtarzają kwitnienie późnym latem.

Dlaczego warto ciąć rośliny wiosnąDzięki cięciu rośliny są zdrowsze i nie zawiązują niepotrzebnie nasion. Sekator w dłoń i do dzieła. W maju przycina się przekwitnięte drzewa, krzewy, byliny i kwiaty jednoroczne, czyli prawie wszystko, co już przekwitło. Z kwiatów jednorocznych można przyciąć po majowym kwitnieniu miesiącznicę i goździk brodaty, usuwając pędy z uschniętymi kwiatami w 2/3 ich wysokości. Później do cięcia kwalifikują się m.in. aksamitki, floksy, łubin, nagietki, szałwie, werbeny. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz kwiatów bylin takich jak bergenia, skalnica, żagwin czy dąbrówka, spowoduje, że rośliny ładnie się zagęszczą i rozkrzewią. Na początku lata warto usuwać przekwitnięte kwiaty m.in. nachyłka, kocimiętki, szałwi lekarskiej, krwawnika. Praktycznie każda bylina po przycięciu zyska na urodzie.

Dlaczego warto ciąć rośliny wiosną Dlaczego warto ciąć rośliny wiosną

W drugiej połowie maja należy także zająć się drzewami, głównie jabłoniami ozdobnymi oraz krzewami. Forsycje i migdałki już dawno przekwitły, ale po 15 maja można ciąć tawuły i lilaki, a później także róże. Jest to też pora na pielęgnację różaneczników – z tym, że przekwitnięte kwiaty wyłamuje się im, a nie ucina. 

Dlaczego warto ciąć rośliny wiosną

Późnowiosenne cięcie nie może się udać bez odpowiedniego narzędzia. Nowe solidne modele marki Verdenia razem tworzą zestaw, który sprawdzi się w każdym ogrodzie. W jego skład wchodzą dwa sekatory ręczne (nożycowy i kowadełkowy), dwa sekatory dwuręczne (nazywane też żywopłotowymi) w dwóch wariantach oraz nożyce do trawy. Po co aż tyle sekatorów? Czy naprawdę potrzebujemy ich wszystkich? Uważam, że tak, ponieważ każdy z nich ma trochę inne przeznaczenie. Różnice nie są może duże, ale istotne. Sekator nożycowy  idealnie sprawdzi się do cięcia miękkich i zielonych pędów bylin, a kowadełkowy do twardych, zdrewniałych np. tawuł. Sekatory dwuręczne do żywopłotów wiosną przydarzą się do cięcia łanów dąbrówki lub wrzośców, latem kocimiętki, a jesienią wrzosów. Jeden z sekatorów dwuręcznych ma długie ostrza i wysuwane rączki, dlatego sprawdzi się na większych powierzchniach, drugi, o krótkich ostrzach przyda się w ciaśniejszych miejscach. Za to nożyce do trawy będą potrzebne przez cały sezon.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *