M jak Mrówka

Dendrobium i Cymbidium – mniej znane storczyki

Dendrobium i Cymbidium – mniej znane storczyki

Chociaż zima w tym roku nas nie męczy zbyt mocno, to jednak tęsknota za zielenią jest coraz silniejsza. Dobrym sposobem na jej ukojenie są storczyki. Poza najpopularniejszym Falenopsis godne upowszechnienia są inne odmiany orchidei.

Moim ulubionym rodzajem storczyka jest Dendrobium, ale do dyspozycji mamy równie piękne Cymbidium. Dużym powodzeniem cieszy się także Katleja. Wszystkie je łączą piękne, dekorujące wnętrza kwiaty. Nie lubią one również zbyt przesuszonego powietrza oraz nadmiernego podlewania, dlatego należy je podlewać dopiero, gdy korzenie są szarosrebrne, nie zapominajmy także o usunięciu nadmiaru wody, który może spowodować np. choroby grzybowe. Orchidee warto jednak zraszać. Pamiętajmy, że wymagają one specjalistycznego podłoża oraz dobrego drenażu. Odwdzięczą nam się nie tylko wyjątkowej urody kwiatami, ale także korzystnym wpływem na powietrze, którym oddychamy. Storczyki należą bowiem do roślin, które nocą produkują tlen, dobrze więc, by znalazły się w naszej sypialni.

Dendrobium i Cymbidium – mniej znane storczykiDendrobium – dla początkujących ogrodników

W obrębie tego rodzaju orchidei w warunkach naturalnych występuje ponad 1000 gatunków, które obejmują zarówno miniaturowe egzemplarze, jak i bardzo okazałe odmiany. Różni je nie tylko wielkość, ale także kształt kwiatów czy liści, łączą zaś okazałe kwiatostany, które tworzą niezbyt duże kwiaty. W domowych warunkach sprawdza się uprawa kilku odmian z tego rodzaju storczyków. Należą do nich między innymi Dendrobium nobile, Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium kingianum, Dendrobium densiflorum. Roślinie warto zapewnić rozproszone światło i dużą wilgotność powietrza, dlatego dobrze się czuje w doświetlonej światłem naturalnym łazience lub kuchni. Pamiętajmy, że tylko Dendrobium phalaenopsis nie przechodzi okresu spoczynku, pozostałym od września do grudnia należy zapewnić niższą temperaturę – w granicach 10-15oC – temperatura nocą powinna być niższa. Równie istotne jest ograniczenie w tym czasie ich podlewania. Pod koniec stycznia rośliny można przenieść do pomieszczeń o wyższej temperaturze, wznawiają bowiem w tym czasie wegetację. W przypadku nie zachowania tych zasad storczyki nie zakwitną.

Dendrobium i Cymbidium – mniej znane storczyki Dendrobium i Cymbidium – mniej znane storczyki

Cymbidium – uprawa bez problemów

Należy do najchętniej uprawianych storczyków w naszych domach. Ozdobą tego rodzaju storczyków są bardzo dekoracyjne kwiatostany, na które składać się może nawet ponad 20 okazałych kwiatów o średnicy 6-15 cm. Pojawiają się one raz w roku jesienią lub wiosną i utrzymują bardzo długo, bo nawet do 3 miesięcy. O ich walorach dekoracyjnych decydują również efektowne barwy kwiatów. Mogą być choćby białe, różowe, zielone lub dwubarwne. Cymbidium doskonale się sprawdza także w roli kwiatów ciętych, które zachowują świeżość nawet przez ponad miesiąc. Ten rodzaj orchidei rośnie szybciej niż inne storczyki, dlatego też wymaga częstszego przesadzania.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *