M jak Mrówka

Czyszczenie nawierzchni przydomowych

Czyszczenie nawierzchni przydomowych

Zarówno ścieżki, jak i podjazdy są narażone na częste zabrudzenia. Zamiatanie i oczyszczanie ich za pomocą ogrodowego odkurzacza pozwala jedynie pozbyć się nieprzywierających zanieczyszczeń. Zacieki, błoto, ślady po substancjach chemicznych lub mikroorganizmy wymagają już innego potraktowania.

Czyszczenie nawierzchni przydomowych
fot. Bruk-Bet

Przydomowe ścieżki, podjazdy i tarasy wykonane są z różnych materiałów, dlatego czyszczenie nawierzchni przeprowadzamy także w różny sposób. Zawsze jednak zaczynamy od zamiatania. Przyda się więc szczotka, a ponadto myjka ciśnieniowa i impregnat.

Czyszczenie nawierzchni z kostki betonowej

Biały osad na powierzchni kostki świadczy o naturalnym wytrącaniu się związków soli z wapna. Mogą one samoistnie zniknąć po trzech latach od ułożenia bruku. Przyspieszymy ten proces dzięki regularnemu myciu podjazdu myjką ciśnieniową. Silny strumień ułatwi nam też usunięcie mchów często osadzających się w szczelinach między kostkami. Silniejsze zabrudzenia można spróbować zlikwidować szczotką ryżową i wodą z detergentem lub specjalistycznym środkiem do czyszczenia nawierzchni betonowej. Mogą one być przeznaczone do usuwania plam z oleju, o które nietrudno na podjeździe. Oporne na czyszczenie ślady można usunąć metodą piaskowania lub szlifowania. Lepiej jednak zlecić takie zadanie fachowcom, by nie uszkodzić kostki. Specjalne firmy zajmujące się konserwowaniem powierzchni ogrodowej pomogą nam, gdy mamy duży teren lub trudne do usunięcia zabrudzenia. Po oczyszczeniu dobrze jest zaimpregnować trakt środkiem specjalistycznym. Nawierzchnie z kostki brukowej możemy pokryć odpowiednimi impregnatami. Oprócz zapobiegania wnikania brudu, wzmacniają one odporność kostki na ścierania, mróz i naloty tworzone przez mikroorganizmy. Mogą one być bezbarwne lub w kolorze pogłębiającym efekt estetyczny naszej kostki. Niektóre mają również cechy nabłyszczające. Nakłada się je wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową. Po impregnacji następne czyszczenie będzie dużo łatwiejsze. Zabieg ten wystarczy nawet na pięć lat.   

Czyszczenie nawierzchni kamiennej

Najmniej problemów będziemy mieli ze ścieżką wyłożoną granitem, bazaltem lub sjenitem, ponieważ nie chłoną one brudu. Wystarczy je zamieść lub oczyścić myjką ciśnieniową. Za to między elementami kamiennymi często rozwijają się organizmy lub rosną chwasty. Drobne usunie silne ciśnienie wody, większe trzeba wypielić. Można też zastosować środek chemiczny przeciwko chwastom, jednak pamiętajmy, że jest on silnie żrący i przenika do gleby. Biały nalot możemy zaobserwować na traktach wykonanych np. z piaskowca. Tych solnych wykwitów pozbędziemy się za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotki i wody. Należy je regularnie usuwać, gdyż powodują one powolna degradacje kamienia, czyli jego kruszenia. Granit, bazalt i sjenit nie wymagają impregnacji. Bardziej kruche i chłonne nawierzchnie kamienne będą jej potrzebowały.

autor tekstu: AHA
zdjęcie tytułowe: Bruk-Bet

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *