M jak Mrówka

Czas na konsolę

Czas na konsolę

Konsola, czyli niewielki przyścienny stolik, to doskonały mebel do wyeksponowania dekoracyjnych przedmiotów czy też stworzenia np. wspólnie z lustrem efektownej ozdoby ściany. Choć z reguły niepozorna, może stać się bohaterem aranżacji.

Konsolami nazywa się niewielkie stoliki dostawiane do ściany, wsparte na czterech, a czasami jedynie na dwóch nóżkach. Należą do grupy mebli pomocniczych, wspomagających funkcjonalnie i estetycznie elementy umeblowania tworzące podstawowe wyposażenie domu czy mieszkania. Cenione za niezwykłą funkcjonalność – dzięki niewielkiej szerokości doskonale oszczędzają przestrzeń wnętrza. Ich ogromną zaletą jest również to, że nie są to drogie sprzęty, co pozwala za stosunkowo niewysoką cenę uzyskać często spektakularne efekty aranżacyjne. Często są one jedynym meblem, z którym nie rozstajemy się nawet po większym remoncie.

Czas na konsolę Czas na konsolę Czas na konsolę

Konsole mają dość długa historię – wywodzą się z epoki baroku i rokoka, kiedy to stanowiły naturalne uzupełnienie lustra. Kompozycje z konsolą wypełniały puste przestrzenie np. w obszernym holu na wprost wejścia czy w salonie lub sypialni, gdzie tworzyły środek symetrycznej kompozycji w otoczeniu innych mebli lub okien. Przez całe dziesięciolecia dwudziestego wieku był to mebel zapomniany, ale w ostatnim czasie wręcz robi furorę. Choć nazwa mebla wiąże go bardziej z tradycją klasyczną, każdy z aktualnie modnych stylów wnętrzarskich doczekał się swoich reprezentantów.

Konsole do wnętrz klasycznych i nowoczesnych

czas-na-konsole-7 Czas na konsolę
Czas na konsolę Czas na konsolę

Konsole o tradycyjnym kształcie, której niemal archetypem jest ludwikowska forma niewielkiego stolika wspartego  zazwyczaj tylko na dwóch giętych nóżkach. Mebel wykończony eleganckim fornirem i pokryty politurą kwalifikowany jako „antyk” można kupić zarówno na targach staroci, jak i w sklepach oferujących repliki starych „ludwików”. Co ciekawe, do takiej formy mebla nie musimy dzisiaj mieć wyposażenia w całości utrzymanego w klasycznym jednorodnym stylu. Ludwikowskie konsole idealnie wpisują się we wnętrza utrzymane w stylu eklektycznym, gdzie doskonale zgrają się ze sprzętami pochodzącymi z różnych stylów i epok. W ostatnim czasie można też znaleźć konsole o skrajnie nowoczesnej, wręcz awangardowej stylistyce. Proste blaty z surowego drewna wsparte na metalowych stelażach to oferta idealna do wnętrz w stylu loftowym. Proste w formie drewniane konsole to dość popularny sprzęt zdobiący wnętrza w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy pop-art. Ciekawym pomysłem wpisującym się w aktualne trendy w meblarstwie, jest połączenie różnych estetyk i materiałów, co pozwala na odświeżenie wizerunku klasycznej konsoli. Ludwikowska forma w połączeniu z błyszczącym tworzywem sztucznym – te i inne wariacje na temat tradycyjnego sprzętu weszły już na stałe do oferty producentów mebli i cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród młodszych klientów.

Konsola w wielu rolach

Czas na konsolę Czas na konsolę
Czas na konsolę Czas na konsolę

Dzisiaj konsole nie mają na stałe przypisanej funkcji, dlatego zarówno ich forma, jak i sposób eksploatacji są bardzo dowolne. Najczęściej są wykorzystywane jako element kompozycji zdobiącej ścianę na wprost wejścia do domu czy mieszkania. Optycznie stanowią wówczas oparcie dla lustra zawieszonego nad nią, funkcjonalnie są dobrym miejscem do odkładania drobnych przedmiotów używanych właśnie w strefie wejścia np. kluczy, torebki, portfela. Inną rolę może pełnić konsola w umieszczona reprezentacyjnym salonie – sama w sobie ma być wtedy ozdobą wnętrza, a jej blat może być dobrym miejscem do wyeksponowania dekoracyjnych przedmiotów. Zamiast lustra nad konsolą można zawiesić obraz, plakat czy modną w ostatnim czasie dekorację przestrzenną. W sypialni czy gabinecie konsola z powodzeniem zastąpi toaletkę, w łazience zrobi furorę jako stolik pod umywalkę. Mebel na doniczkowe kwiaty, stolik pomocniczy do kuchni, biurko w gabinecie czy po prostu prosty mebel zastępujący półkę lub szafkę – sposoby zastosowania ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *