M jak Mrówka

Bezpieczna praca w ogrodzie

Bezpieczna praca w ogrodzie

Chociaż tak o nim nie myślimy, ogród to także miejsce pracy. Dlatego podczas pielęgnacji rabat, trawników i drzew musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Lepiej nie bagatelizować tej kwestii, ponieważ chodzi o nasze zdrowie i życie.

Bezpieczna praca w ogrodzieAby z satysfakcją podziwiać efekty pracy w ogrodzie, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie narzędzia, ale także o bezpieczne przeprowadzenie wszelkich prac. Jeśli o to nie zatroszczymy się, możemy być narażeni na urazy ciała nawet podczas wykonywania drobnych czynności. Praca w ogrodzie będzie komfortowa i bezpieczna, jeśli zastosujemy się do kilku prostych, ale ważnych wskazówek.

Bezpieczne cięcie drzew i krzewów

W tym przypadku zachowanie środków ostrożności jest bardzo ważne, gdyż posługujemy się ostrymi narzędziami. Dlatego należy zaopatrzyć się w takie środki ochronny osobistej, które zabezpieczą głowę oraz inne części ciała przed wystającymi i spadającymi gałęziami, opadającymi wiórami i innymi zanieczyszczeniami, a także skaleczeniami narzędziami. By ochronić się przed urazami, należy nosić okulary ochronne lub plastikowe gogle (osłonimy w ten sposób oczy), grubą czapkę (a w przypadku, gdy wykonujemy tych prac dużo, najlepiej założyć kask, w ostateczności może być rowerowy) i rękawice ochronne. Na rynku dostępne są także specjalne urządzenia chroniące słuch, co ma znaczenie przede wszystkim przy zadaniach wykonywanych za pomocą głośnych narzędzi.

Co jeszcze ważne? Pracując w ogrodzie zawsze powinniśmy posługiwać się sprawnymi, naoliwionymi i dobrze naostrzonymi oraz odpowiednimi narzędziami – inne wybieramy do cięcia grubych konarów, inne do przycinania żywopłotu, a jeszcze inne do cięcia gałęzi czy pnączy.

Bezpieczna praca w ogrodzieBezpieczna praca na wysokości

Praca na wysokości kojarzy nam się najczęściej z budową domu, jednak niektóre prace ogrodnicze także wymagają korzystania z drabiny, np. przycinanie drzew bądź cięcie wysokich żywopłotów. By uniknąć upadku z drabiny (co może grozić złamaniem kończyn czy uszkodzeniem kręgosłupa lub głowy), ustawmy ją na równej, twardej powierzchni. Zanim  postawimy na niej pierwszy krok, sprawdźmy także jej stan techniczny. Dobrze jest też poprosić o pomoc drugą osobę o przytrzymanie drabiny – zabezpieczymy się w ten sposób przed jej ewentualnym przechyleniem lub przewróceniem. Zadbajmy również o strój – załóżmy buty o dobrej przyczepności i grubości oraz koszule i spodnie, które nie krępują ruchów oraz nie wplączą się w gałęzie czy części drabiny.

Bezpieczna ochrona roślin

Aby rośliny rosły bez przeszkód, bardzo często pryskamy je preparatami ochronnymi. Takie opryski nie są jednak obojętne dla naszego zdrowia. Mogą być przyczyną licznych problemów zdrowotnych, a jeśli nie będziemy się z nim obchodzić we właściwy sposób, możemy narazić się na podrażnienie układu oddechowego, poparzenia skóry, uszkodzenia wzroku i inne reakcje alergiczne, np. wysypkę, zapalenie spojówek. Dlatego zanim przystąpimy do opryskiwania roślin, załóżmy maskę przeciwpyłową (niebezpieczne substancje mogą przedostać się do organizmu przez usta lub nos), okulary ochronne i grube gumowe rękawice (najlepiej ogrodnicze, materiałowo-gumowe lub gospodarskie). Dobrze też zaopatrzyć się w specjalny kombinezon, zabezpieczający pozostałe części ciała – podczas opryskiwania istnieje niebezpieczeństwo wniknięcia przez uszkodzoną skórę patogenów chorobotwórczych różnego rodzaju. Jeśli nie mamy takie ubioru, ubranie w którym opryskiwaliśmy rośliny po pracy jak najszybciej zdejmujemy i pierzemy, by pozbyć się pozostałości substancji chemicznych.
Pamiętajmy, by preparatów chemicznych używać zgodnie z zaleceniami producenta, nie stosujmy także tych, które straciły termin ważności. Opakowania przechowujemy w miejscu suchym i niedostępnym dla osób trzecich, a co ważne również dzieci.

Niebezpieczne rośliny

Podczas pielenia czy spulchniania ziemi łatwo może dojść do skaleczenia i zakażenia się groźnymi bakteriami, które znajdują się na narzędziach czy w podłożu. Zagrożeniem są także trujące rośliny. Ich włoski czy soki mogą nas poparzyć, a także podrażnić oczy, gdy przetrzemy je brudną ręką. Aby uniknąć tych zagrożeń, dłonie chronimy grubymi rękawiczkami gumowymi lub rękawicami ogrodowymi. 

Bezpieczna praca w ogrodzieWażne zalecenia BHP

• Pracując w ogrodzie nie zakładajmy luźnej odzieży – zbyt luźne rękawy czy nogawki to niebezpieczeństwo zahaczenia o wystający element, a także wciągnięcia np. w kosiarkę. To samo dotyczy rozpuszczonych włosów czy biżuterii (pierścionki czy kolczyki łatwo się zahaczają powodując zwichnięcie palca czy naderwanie ucha).

• Posługując się narzędziami zawsze przestrzegajmy zasad instrukcji obsługi, bo nawet najlepsze ubranie ochronne nie zabezpieczy nas przed wypadkiem.

• Podczas prac w słoneczne dni okryjmy głowę (np. słomianym kapeluszem, chustką czy czapka) oraz ciało (np. podkoszulką z długim rękawem).

• Paląc ognisko zadbajmy o wszelkie środki ostrożności, włącznie z dostępem do wody. Nie wyrzucajmy niedopałków papierosów byle gdzie.

• Nie przelewajmy pozostałości po preparatach do pustych butelek po napojach, gdyż ktoś może się pomylić. Takie przechowywanie jest bezpieczne, gdy usuniemy etykiety, a pojemniki opiszemy. 

• Nie zapomnijmy o sprzątaniu. O pozostawione w ogrodzie narzędzia możemy potknąć się, nadepnąć na nie i skaleczyć się o wystające zęby grabi lub uderzyć o trzonek przewróconego szpadla.

Asia

Zobacz narzędzia do ogrodu – sklepmrowka.pl

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *