M jak Mrówka

Bądź mądry przed remontem

Bądź mądry przed remontem

Planując prace remontowe, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych elementów i poczynić niezbędne przygotowania. Zminimalizujemy wówczas wystąpienie błędów oraz problemów, które jak wiemy, nie omijają żadnego inwestora.

Dobrze zaplanowany remont pomoże również uniknąć niespodziewanych i dodatkowych kosztów. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Bądź mądry przed remontem

Pora roku

Nie bez znaczenia jest zaplanowanie remontu w czasie: pora roku jest niezwykle istotna, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości wyprowadzenia się z domu na czas przeprowadzanych prac budowlanych. Dlatego pamiętajmy, że zima to nie najlepszy okres na skuwanie kafelków, zdzieranie tynków, wyburzanie ścian oraz prace z użyciem chemii budowlanej wymagającej wietrzenia pomieszczeń. Wtedy też nie powinno się wykonywać prac związanych z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej, drzwi i okien. Lepsze będą cieplejsze miesiące, a na zimę można pozostawić wykańczanie wnętrz.

Warunki projektu

Jeśli nie korzystamy z usług projektanta, musimy się upewnić, jakie zmiany w naszym domu są  możliwe do przeprowadzenia, zgodnie z zastrzeżeniami architekta, a także gdzie znajdują się  poszczególne instalacje, które ściany są działowe, które nośne. Niezbędny będzie do tego projekt domu lub mieszkania.

Remont na papierze

Dobrze jest spisać wszystkie niezbędne produkty i sprzęty przed udaniem się na zakupy. Zanotujmy też wymiary pomieszczeń oraz innych remontowanych powierzchni, aby łatwo było oszacować ilość potrzebnych materiałów.

Zabezpieczenie

Gdy planujemy remont części mieszkania czy domu, osłońmy szczelnie folią pomieszczenia i sprzęty, które nie będą używane podczas prac.

Kolejność prac

Remont zaczynamy od najcięższych prac, takich jak wyburzanie, stawianie ścian, skuwanie warstw podłogowych lub ściennych. Zaczynamy od łazienki i kuchni, tak by można było szybko korzystać z sanitariatów, w tym głównie wody, w czasie dalszych działań. Pamiętać należy o przeglądzie instalacji w domu, by do ewentualnych zmian i udoskonaleń nie wracać, gdy prace budowlane będą już przeprowadzone. Następne kroki to montaż płyt g-k, układanie płytek ceramicznych i posadzek, osadzanie drzwi wewnętrznych, gruntowanie i wykończenie ścian. Na końcu pozostaje montaż gniazdek i innych elementów elektrycznych, „biały montaż” w łazience i meblowanie.

Ekipa remontowa

Najlepiej korzystać z poleconych firm remontowych, ale pamiętajmy, że wieloosobowe nie zawsze są gwarantem szybkich prac, za to na pewno będą więcej kosztowały. Całościowy remont prowadzony przez tych samych wykonawców może pozwolić na wynegocjowanie lepszej ceny, ale jeśli nie są to sprawdzeni specjaliści, lepiej zaufać kilku wyspecjalizowanym ekipom. Nie rozpoczynajmy pracy bez podpisania umowy z wykonawcą.

Materiały

Niektóre materiały budowlane, wykończeniowe lub usługi należy zamówić z dużym wyprzedzeniem, gdyż czas oczekiwania może zaburzyć rytm prac remontowych. Żeby nie było przestoju, zamówmy wcześniej drzwi i okna, drewnianą posadzkę, zabudowę na wymiar i oryginalne materiały wykończeniowe, jeśli wymagają sprowadzenia z zagranicy. Kupując glazurę czy panele, pamiętajmy, że lepiej jest nabyć większą ilość i oddać do sklepu zbędne paczki, niż dokupować – różnice w kolorze i fakturze w nowej serii towaru mogą być bardzo widoczne. Choć wydaje się, że meblowanie to końcowy efekt każdego remontu, jednak gdy mamy ulubione akcesoria wnętrzarskie lub upatrzone wcześniej sprzęty, warto pomyśleć o ich wymiarach i zaplanować dla nich miejsce, zanim np. przesuniemy lub usuniemy ścianę.

Magazynowanie

Choć chemia budowlana, kable i gniazda elektryczne, elementy hydrauliczne, farby itp. są dostępne od ręki, warto zmagazynować wszystkie potrzebne produkty przed rozpoczęciem prac.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *