To zaskakujące w swojej prostocie krzesło zyskało sobie nie lada status w sztuce dekoracji wnętrz. Wykorzystane w aranżacji pomieszczenia wywołuje skojarzenia z filmowym planem i świetnie nadaje się do uatrakcyjnienia stylem przestrzeni biurowych, pokojów młodzieżowych czy pracowni.
Prosta budowa i składana forma pozwalające na mobilność tego mebla pierwotnie zapewniały mu rolę doskonałego krzesła ogrodowego i campingowego. Z tego też powodu krzesło przyjęło się na planach filmowych, gdzie wygodnie można było je przenosić z miejsca na miejsce, składać i rozkładać w zależności od potrzeby. Na potrzeby pracy zespołów filmowych oparcia krzeseł zaczęto oznakowywać nazwiskami, występujących w produkcjach aktorów oraz funkcjami osób pracujących na planie. Oznaczenie „director” (reżyser/kierownik) nadało z czasem temu bądź co bądź konwencjonalnemu meblowi rangi prestiżowej.
Prosto z filmowego planu do wnętrza
Projektanci wnętrz podchwycili ten walor i zaczęli proponować użycie krzesła reżyserskiego w ciekawych stylowych aranżacjach.
Składane krzesło wykonywane z drewnianych listewek, na których rozpięto kawałki płótna zyskało wielu zwolenników, a na ich potrzeby – szczególnie do wnętrz o bardziej ekskluzywnym charakterze – zaczęto produkować meble bardziej ekskluzywne. Pojawiły się więc modele z elegancko toczonych i rzeźbionych elementów drewnianych, na których rozpinano zdecydowanie szlachetniejszy gatunkowo materiał, np. skórę. Krzesła reżyserskie stały się elementem nowoczesnego designu.
Rodzaj nadaje ton
Meble te spotkamy dziś w wielu wariantach kolorystycznych, w różnych wysokościach, a także wzbogacone o inne detale mające nadać krzesłu wyjątkowości. Wiele propozycji współczesnych krzeseł czerpie z tej mody i nawiązuje do charakterystycznego kształtu krzesła reżyserskiego.
Mebel ten doskonale sprawdzi się więc we wnętrzu o nowoczesnym sznycie, w aranżacjach minimalistycznych, w stylu nawiązującym do surowości loftu. Doskonale nada młodzieżowego charakteru w pokoju nastolatka. Krzesła reżyserskie świetnie też sprawdzą się w przestrzeniach otwartych, tam gdzie zależy nam na częstej zmianie wystroju. Bardzo estetycznie mogą wypełnić pracownie, warsztaty i miejsca, gdzie będzie nadawało wrażenie zmienności i tymczasowości.
Dominika