Wianek wielkanocny to element wystroju, który nada każdemu pomieszczeniu świątecznego charakteru. Ten bogato zdobiony kwiatami wprowadza wiosenny powiew i nastraja nas pozytywnie. Jakie wianki wielkanocne upiększą nasz dom?
Wianki wielkanocne od wielu lat zdobią domy. Ich niepowtarzalny urok potrafi odmienić każde wnętrze, szczególnie pięknie prezentują się te wykonane z żywych kwiatów i innych elementów roślinnych. Powinny być jednak dobrane do jego wystroju. Jeśli więc w naszym domu przeważają jasne, stonowane barwy, wybierzmy wianki układane na kanwie bielonej wikliny. Najlepiej, jak pojawiające się na wianku kwiaty i dodatki będą dobrane kolorystyczne do innych elementów dekoracyjnych (np. poduszek, zasłon czy dywanu) lub planowanej dekoracji stołu wielkanocnego (np. obrusa, serwetek i świeczek). Wianki możemy kupić gotowe lub pokusić o samodzielne wykonanie.
Gdzie umieścić wianek wielkanocny?
Wszędzie tam, gdzie tylko mamy ochotę. Wianki jednostronne sprawdzą się na płaskich powierzchniach, np. drzwiach czy ścianach – koniecznie powieśmy je na dekoracyjnej wstążce. Także wianki przestrzenne możemy zawiesić. Umieszczone w oknie czy nad świątecznym stołem prezentują się bardzo efektownie. Dobrym pomysłem jest postawienie wianka na stole wielkanocnym – uprzyjemni ten świąteczny czas.
Wianki wielkanocne z roślinami
Dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie naturalnego wianka wielkanocnego – będzie pełen barw i zapachów. Do jego wykonania możemy wykorzystać urokliwe wiosenne kwiaty. Aby długo zdobiły nasz dom, zamiast ciętych kwiatów, zdecydujmy się na cebulowe, np. hiacynty, tulipany, narcyzy czy krokusy. Oczywiście w wianku nie może zabraknąć innych elementów roślinnych, takich jak gałązki drzew i krzewów. Wybierzmy takie, które dopiero wypuszczają listki – ich soczysta zieleń urozmaici nasz wianek i doda mu świeżości oraz lekkości. Jeśli chcemy, by z gałązek nie osypały się kwiaty i liście nie zwiędły, musimy je włożyć do fiolek napełnionych wodą (kupimy je w sklepach florystycznych) i regularnie uzupełniać jej poziom. W wianku wielkanocnym sprawdzą się także pędy pnączy, np. bluszczu pospolitego (jego ciemnozielone liście są bardzo dekoracyjne) czy bukszpan. Ciekawym pomysłem jest wianek w kształcie gniazda. Do jego wykonania będziemy potrzebowali mchu, gałęzi, a także siana. Podstawę wianka pleciemy z gałęzi, a między nie wtykamy kępki mchu lub wiązki siana. Oczywiście nie może zabraknąć również świątecznych dekoracji: pisanek, piórek, kurczaczków czy zajączków. To jak będzie wyglądał wianek wielkanocny, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.
Asia