Płytki heksagonalne to od kilku sezonów wnętrzarski hit. Doskonale wpisują się w nowoczesne aranżacje oparte na czystości form geometrycznych. Sprawdzą się nie tylko w kuchni czy łazience. Heksagonalne płytki to również dobry wybór na okładziny przedpokoju lub salonu.
O atrakcyjności heksagonów przesądza ich kształt – przybierają one bowiem formę sześciokątów. W powodzi dominujących kwadratów oraz prostokątów ich oryginalna forma przyciąga i tworzy ciekawą alternatywę dla innych. Ich kształt jest na tyle interesujący, że nie wymagają one dopełnienia wzorem. Na dużych powierzchniach ścian czy podłóg tworzą spójny, geometryczny obraz, dla którego tłem są inne elementy wykończenia i wyposażenia.
Płytki heksagonalne: wymiary, kolory, sposób wykończenia
Heksagony występują w szerokiej gamie wymiarów, poczynając od mozaik, zwanych także plastrami miodu, przez elementy średniej wielkości, choćby 26 x 29 cm, po płytki o dużych wymiarach, np. 60 x 52 cm. Mozaika jest zazwyczaj stosowana jako okładzina ścienna – często są to płytki glazurowane, które można układać wyłącznie na ścianach. Większe rozmiarowo heksagony to najczęściej płytki gresowe lub cementowe. Ich parametry techniczne są tak wysokie, że nie ma ograniczeń, co do miejsc, w których można je układać. Płytki heksagonalne mogą być wykończone błyszczącym lub matowym szkliwem. Miłośnicy bardziej bogatych form mogą wybrać heksagony wzbogacone o wzór strukturalny. Do bardzo dekoracyjnych należą choćby te z delikatnie fakturowanymi motywami kwiatowymi lub arabeskowymi. W kolorystyce płytek heksagonalnych dominują barwy ziemi, biele oraz odcienie błękitu. Ta gama barw doskonale podkreśla szlachetny kształt i uwypukla jego zalety.
Płytki heksagonalne – uniwersalne i ponadczasowe
Tego rodzaju płytki na trwale zapisały się w aranżacji wnętrz – na posadzkach jest obecny już od czasów rzymskich. Wzór heksagonalny sprawdzi się więc we wnętrzach historyzujących lub eklektycznych. Płytki tego rodzaju będą też doskonałą bazą do aranżacji rustykalnych. Jeśli chcemy urządzić wnętrze inspirowane klimatami Maroka czy Bliskiego Wschodu, wybierzmy heksagony np. w pięknym lazurowym odcieniu. W folkowych wnętrzach doskonale wyglądają także sześcienne płytki w odcieniach bieli z bogatym rysunkiem strukturalnym. W nowoczesnych stylizacjach sprawdzą się choćby wszelkiego rodzaju odcienie szarości. Dobry efekt daje ich połączenie z drewnianymi elementami, takimi jak deska pokładowa.
Ania W.