Jesień, mimo często kapryśnej aury za oknami, może cieszyć nas swym urokiem w nawiązaniach dekoracyjnych we wnętrzach. Równie barwna jak lato zaprasza do wykorzystania swych darów w ozdobnych kompozycjach, które ocieplą przestrzeń i wprowadzą miły nastrój do naszych mieszkań. Dekoracje stołu mogą być dobrym punktem wyjścia.
Spacer po jesiennym ogrodzie, parku czy lesie to wspaniały moment inspiracji. Kolorowe liście, kwitnące trawy, suche kwiaty, korale owoców mogą natchnąć nas pomysłami na wykorzystanie ich do udekorowania stołu.
Wazon nie tylko na kwiaty
Świeże kwiaty w wazonie zawsze wyglądają efektownie, a jesienią mamy jeszcze wiele możliwości ich wykorzystania. Do pierwszych przymrozków kwitną bowiem astry, chryzantemy, jeżówki, słoneczniki, hortensje, czasem jeszcze późne dalie, cynie, róże. Warto je eksponować – poprzetykane jesiennymi gałązkami z owocami (np. ognika, dzikiej róży, jarzębiny), wiechowatymi kwiatostanami traw, czy wreszcie przebarwiającymi się pięknie liśćmi (np. klonu) będą stanowiły udaną, witalną dekorację.
Warto jednak mieć na uwadze również te kwiaty, które naturalnie zasychają utrzymując nadal swój urok i ozdobny walor. Kompozycje kwiatowe z takich „suszków” jak kocanka ogrodowa, suchlin, suchokwiat, zatrwian, anafalis, złociszek, mikołajek nadmorski, przegorzan, lawenda będą równie ciekawe, nie mniej barwne, a co najważniejsze przetrwają nawet do wiosny. W kompozycjach z suszonych roślin nie może zabraknąć wyjątkowo urokliwej miechunki o pomarańczowych, przypominających lampiony owocach oraz miesiącznicy rocznej o pięknych srebrnych talarkach. W trwałych suchych bukietach pięknie prezentują się również wysuszone kwiaty hortensji bukietowych, o kępiastych kwiatostanach z różowymi lub błękitnymi przebarwieniami.
Szklane wazony, szczególnie te o pękatych lub o cylindrycznych kształtach możemy wypełnić dekoracyjnymi owocami, ozdobnym żwirem, suszonymi kwiatami, nasionami o walorach dekoracyjnych czy wreszcie przyprawami (np. bardzo ciekawy efekt dają drobne intensywnie czerwone papryczki chili). Warstwowo ułożone, zestawione w kontrastujące ze sobą lub wręcz przeciwnie, w jednolite tonacje kolorystyczne, elementy dekoracyjne stworzą interesujący, przyciągający oko efekt. Od naszej pomysłowości zależy, co i jak zaprezentujemy w szklanym naczyniu. Pamiętajmy też o kasztanach, żołędziach, owocach jarzębiny, kaliny, szyszkach i orzechach.
Wianki i kompozycje płaskie
Dekoracje stołu nie muszą ograniczać się jedynie do prezentacji roślin w wazonie. Jesienne dary można ciekawie wyeksponować również w kompozycjach płaskich. Płytkie ozdobne tace wypełnione dekoracyjnymi elementami wprost z natury, podkreślą jesienny nastrój. W ten dekoracyjny sposób możemy wyeksponować jesienne owoce np. jabłka i gruszki – poprzetykane innymi ozdobnymi elementami np. gałązkami owoców dzikiej róży, czy koralami żółtego ognika, będą wyglądały atrakcyjnie i apetycznie.
Na stole bardzo estetycznie wyglądają, najlepiej własnoręcznie wykonane, kwiatowo-owocowe wianki. Na bazie plecionki z gałązek brzozy lub wikliny w łatwy sposób można stworzyć kompozycje roślin i owoców w ciepłych intensywnych kolorach jesieni lub w pastelowych monochromatycznych barwach (np. kremowe suszone hortensje, kłosy owsa, wspomniana srebrna miesiącznica, anafalis). W środek wianka możemy włożyć świecę i zbudować w ten sposób centralny element dekoracji stołu.
Pomysłowa dekoracja stołu będzie też miłym akcentem, jeśli planujemy przyjęcie. Warto motyw z dekoracji centralnej powtórzyć drobnym dodatkiem w elementach zastawy. Dekoracyjnie owinięta nóżka kieliszka np. gałązką wrzosu, sztućce ozdobione pięknie wybarwionym, jesiennym liściem, drobny owoc przytrzymujący serwetkę mogą nadać bardziej podniosły charakter biesiadzie. Jesienią spotykamy się zwykle przy stole z okazji Halloween i Wszystkich Świętych, już dziś zatem pomyślmy, czy nie warto na ten czas przygotować ciekawych aranżacji dla uświetnienia przyjęcia.
Jesienią królują dynie i nie może ich zabraknąć w naszych dekoracjach stołu. Przepięknie wybarwione o niezwykle wyszukanych kształtach ozdobne dynie i tykwy karłowate będą wdzięczną oraz długotrwałą dekoracją. Wśród wielu przepięknych odmian na uwagę – ze względu na walor dekoracyjny – zasługują: dynia porcelanowa, dynia skrzydlata, dynia „korona cierniowa”, dynia „turecki turban”, dynia „dwa kolory”, dynia brodawkowa, dynia marmurkowa, tykwa fioletowa, tykwa „zielony łabędź” czy tykwa żebrowana.
Ikebana w dyni
Dynia ze względu na swój kształt oraz kolor jest niezwykle atrakcyjnym warzywem, często wykorzystywanym w dekoracjach. Jej twarda skóra sprawia, że długo utrzymuje ładny wygląd, nie więdnie i nie gnije. Ładnym rozwiązaniem dekoracyjnym, nietrudnym w przygotowaniu, a bardzo efektownym do dekoracji stołu może być ikebana zrobiona właśnie w dyni. W zależności od naszych możliwości oraz docelowego miejsca prezentacji wybieramy dynię. Najlepiej, żeby była stabilna, o symetrycznym kształcie. Może być to niewielka dynia olbrzymia, dynia biała, dynia orzechowa, dynia hokkaido, okrągła dynia ozdobna – każda, która ma dość twardą i atrakcyjną w wyglądzie skórę. Odcinamy „czapkę” dyni z ogonkiem i starannie wydrążamy miąższ z pestkami. Powstały otwór wypełniamy folią spożywczą, a następnie gąbką florystyczną, w którą będziemy wbijać wybrane rośliny. Jeśli planujemy dekorację mniej trwałą z żywych kwiatów, gąbkę musimy najpierw zanurzyć w wodzie i nasączoną umieścić w środku dyni. Jeśli do kompozycji użyjemy kwiatów suszonych, umieszczamy wewnątrz warzywa suchą gąbkę.
Gałązki i nóżki roślin nacinamy skośnie, tak aby łatwo wbijały się w gąbkę. Umieszczamy elementy dekoracji ciasno, rozpoczynając od środka i rozmieszczając je kolejno promieniście. W zależności od naszej wizji, elementy mogą umieszczone być kaskadowo – mniejsze i większe, lub na jednej wysokości tworząc zwartą kulę. Do wykonania takiej dekoracji przyda nam się również pistolet z klejem silikonowym, dozowanym na gorąco. Drobne elementy możemy przyczepić za pomocą kleju, możemy też w łatwy sposób skorygować drobne prześwity. Za pomocą kleju umocujemy również element dekoracyjny, np. wstążeczkę na korpusie samej dyni. Jesienna dekoracja przygotowana samodzielnie daje dodatkową satysfakcję i może być miłym zajęciem na dłuższe o tej porze roku wieczory.
Dominika