M jak Mrówka

Jak wietrzyć mieszkanie latem?

Aby czuć się w domu komfortowo, w pomieszczeniach powinniśmy zapewnić optymalną jakość powietrza. Musi być ono przejrzyste, wolne od pyłów i nieprzyjemnych zapachów.

Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w wietrzeniu pomieszczeń, przecież wystarczy, że otworzymy okno. Niestety czynność tę należy dostosować do warunków panujących za oknem – jest to szczególnie ważne podczas upałów. Jak więc wietrzyć mieszkanie latem, by nie dopuścić do wzrostu temperatury we wnętrzu?

Jak wietrzyć mieszkanie latem?

Dlaczego wietrzenie jest ważne?

Przebywanie w pomieszczeniu zawierającym zbyt dużą ilość zanieczyszczeń, objawia się pogorszeniem stanu zdrowia i samopoczucia użytkowników. Do najczęstszych objawów należą:

  • bóle i zawroty głowy, nadmierne zmęczenie, trudności z koncentracją, a nawet objawy psychologiczne, takie jak obniżenie nastroju i przygnębienie,
  • podrażnienie błon śluzowych – oczu, nosa, gardła,
  • wysuszenie skóry (głównie odkrytych części ciała).

Regularne i długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o niskiej jakości powietrza może skutkować zwiększeniem zachorowalności na różne choroby, w tym nowotwory. Wyodrębniono nawet nową chorobę, która wiąże się z długim przebywaniem w pomieszczeniu z zatrutym powietrzem. Nazwano ją zespołem chorych budynków. Objawy przypominają grypę, a kolejne ataki systematycznie niszczą system odpornościowy. Aby temu zapobiec należy regularnie, codziennie wietrzyć pomieszczenia.

Jak wietrzyć mieszkanie latem?

Letnie wietrzenie pomieszczeń

Latem pomieszczenia najlepiej wietrzyć intensywnie, rano, wieczorem i nocą – o tych porach temperatura jest niższa niż w ciągu dnia. Gdy na zewnątrz panuje upał, otwieranie okien może przynieść odwrotny od oczekiwanego skutek. W dzień unikajmy ich otwierania od najbardziej słonecznej i najcieplejszej strony (najbardziej nasłoneczniona jest strona południowa). Zlokalizowane tu okna najlepiej zasłaniać w czasie upałów roletami lub grubymi, jasnymi zasłonami, które będą odbijać promienie słoneczne. Okna od północy możemy natomiast zostawić uchylone, bowiem słońce operuje tu najkrócej w ciągu dnia. 

W upalne dni dobrze jest zastosować wietrzenie, polegające na otwarciu przeciwległych okien. Jeśli układ mieszkanie nie pozwala na wywołanie przeciągu, otwórzmy drzwi na klatkę schodową. Otwarte powinny być również drzwi do wszystkich pomieszczeń. W ten sposób wnętrze szybciej się przewietrzy. Warto zastosować ograniczniki, które zapobiegną trzaskaniu drzwi i skrzydeł okiennych. Metody tej lepiej nie stosować w wietrzne dni, gdyż powstanie przeciąg, który może wpłynąć negatywnie na stan naszego zdrowia, szczególnie jeśli ciało jest nagrzane i choćby lekko spocone.

Skutecznym sposobem wietrzenia jest pozostawienie otwartych okien na noc. Najlepiej zamknąć je tuż nad ranem, aby zatrzymać w mieszkaniu przyjemny chłód i świeże powietrze.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *