Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że wiosenne nawożenie jest bardzo ważne. Ma przecież ono bardzo duży wpływ na kondycję naszych roślin w ogrodzie i, co się z tym wiąże, na jakość i wielkość plonów.
Jeśli roślinom zapewnimy żyzną, a więc dobrze nawiezioną glebę, będą się lepiej rozwijały. W ogrodnictwie stosowanych jest wiele preparatów, których zadaniem jest spulchnianie gleby i jej użyźnienie. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni nawóz, musimy sprawdzić, jakie potrzeby nawozowe mają poszczególne rośliny w naszym ogrodzie oraz jaką glebą dysponujemy. Aby określić rodzaj i jakość gleby, najlepiej jest jej próbkę oddać do analizy. Możemy także wykonać ją samodzielnie. W tym celu rozcieramy glebę między palcami i wykonujemy test pH. Przypatrzmy się także, czy w ogrodzie nie rosną tzw. rośliny wskaźnikowe, które wskazują na dany rodzaj gleby, bogatą lub ubogą w wybrane składniki mineralne.
Jaki nawóz wybrać
W uprawie roślin na działce i przydomowym ogródku duże znaczenie ma nawożenie organiczne – zwiększa zawartość próchnicy i poprawia fizykochemiczne właściwości gleby. Do nawozów organicznych zaliczamy: obornik (granulowany lub suszony, uzyskiwany jest z odchodów zwierząt gospodarskich), biohumus (tzw. wermikompost, pozyskiwany jest z odchodów dżdżownic kalifornijskich) oraz kompost (wytwarzany z odpadów roślin). Wszystkie nawozy poprawiają strukturę gleby, wzbogacają ją w mikroelementy oraz mikroorganizmy. Można je kupić m.in. w sklepach ogrodniczych. Aby rośliny dobrze rosły, należy zastosować również dodatkowe preparaty wzbogacające glebę w składniki pokarmowe. Najlepiej do upraw amatorskich wybrać mineralne nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one w swoim składzie kompozycje składników mineralnych, niezbędnych roślinom do zdrowego wzrostu. Możemy kupić nawozy uniwersalne, które znajdują zastosowanie prawie w każdej sytuacji, oraz nawozy dostosowane do konkretnych potrzeb roślin, np. do trawników, iglaków, azalii czy kwiatów balkonowych. Nawozy wieloskładnikowe dostępne są w postaci stałej (proszków i granulatów) lub płynnej. Nawozami w postaci stałej podsypujemy rośliny lub mieszamy je z glebą przed sadzeniem roślin. Natomiast nawozy płynne mieszamy się z wodą (postępujemy według instrukcji na opakowaniu) i takim roztworem podlewamy rośliny.
Na rynku dostępne są także mineralne nawozy jednoskładnikowe. Umożliwiają one w sposób precyzyjny dostosowanie dawki nawozu do konkretnych potrzeb roślin oraz uzupełniają glebę w jeden składnik, którego brakuje. Z tych względów znajdują zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie. Nawozy jednoskładnikowe dostępne są najczęściej w sporych opakowaniach, które są nieco za duże jak na potrzeby przydomowego ogródka.
Na co zwrócić uwagę kupując nawozy
Na opakowaniu nawozów powinny znaleźć się takie informacje jak: dokładny skład nawozu, dawkowanie oraz instrukcja użycia nawozu. Sprawdźmy także datę przydatności nawozu, aby zużyć go w wyznaczonym czasie. Nawozy wieloskładnikowe pakowane są w różnej wielkości opakowania – nie musimy więc kupować go w nadmiarze, jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego ogródka.
W centrach ogrodniczych jest bardzo duży wybór nawozów i wybór odpowiedniego może sprawić nam trudność. Najlepiej w tej kwestii poradzić się sprzedawcy lub kupić nawozy dostosowane do konkretnych grup roślin. Gdy chcemy nawozić różne grupy roślin i nie jesteśmy pewni, jaką mamy glebę, najlepszym wyborem będzie nawóz uniwersalny – uzyskamy całkiem dobre efekty.
Asia