Dzięki nim zbudowanie kominka w salonie jest szybkie i niedrogie. Różnorodność kształtów oraz używanych do ich produkcji materiałów sprawia, że gotowe obudowy są coraz bardziej atrakcyjne.
Do niedawna zestawy kominkowe mogły pochwalić się jedynie skromną ofertą kilku prostych modeli betonowych. Niewyszukane formy sprawiały, że łatwo było odróżnić gotowe obudowy od tych wykonywanych na zamówienie. Dziś do wyboru mamy produkty z wyszukanych materiałów, modele o wymyślnych kształtach i różnorodnych wymiarach. Jeśli ktoś szuka szybkiego sposobu na postawienie kominka, a przy tym ceni sobie rozwiązania w przystępnej cenie, powinien wybrać gotowy zestaw kominkowy.
Obudowy kominkowe – materiały i konstrukcje
Gotowe obudowy kominkowe mogą być wykonane z prefabrykatów, sprzedawanych w elementach, które składa się i łączy po zamontowaniu wkładu paleniska. Powstałe z betonowych części najczęściej stylizowane są na okładziny kamienne lub ceglane. Jednak do coraz bardziej popularnych możemy dziś zaliczyć nowoczesne obudowy z betonu zbrojonego włóknem, którego gładka powierzchnia jest dodatkowo woskowana, co daje wyjątkowy efekt wizualny. Tego typu obudowy wybierane są do industrialnych i ascetycznych wnętrz.
Ale gotowe zestawy kominkowe produkowane są także z innych materiałów. Do wyboru mamy produkty z kamieni polnych, piaskowca, granitu, marmuru, trawertynu i barwnego konglomeratu. Kamień może być polerowany, groszkowany, płomieniowany montowany w postaci całych płyt lub klejony z fragmentów, analogicznie jak okładzina elewacyjna. Występują też, bardzo obecnie modne, obudowy ze szkła i metalu. Coraz rzadziej można spotkać wersje kominkowe przeznaczone do palenisk otwartych. Jednak dla miłośników bezpośredniego widoku ognia znajdą się i tego typu konstrukcje.
Formy zestawów
W ofercie obudów producenci proponują proste modele w formie bocznych i frontowych ścianek. Znajdziemy też egzemplarze ustawione na nogach, między którymi pozostawiony jest otwór wentylacyjny i przestrzeń na popielnik lub dodatkowo schowek na drwa. Stylowe rozbudowane obudowy kominkowe będą miały również ozdobny gzyms i półkę pod drzwiczkami paleniska. Kominki szersze oraz wymagające większej przestrzeni mogą mieć w zestawie boczne blaty, które stanowią wygodne pole odkładcze i często przydają się osobom obsługującym kominek lub wypoczywającym w jego sąsiedztwie. Można tu odstawić kubek z ciepłą herbatą, położyć na chwilę czytaną książkę czy oprzeć nogi. Jeśli nie planujemy obudowywania we własnym zakresie przewodów kominowych i części nad wkładem, możemy kupić zestaw z czopuchem. Modele stylizowane na tradycyjne kominki mogą mieć czopuch wykonany z metalu. Tradycyjnym elementem występującym w gotowych obudowach bywają belki kominkowe. W zależności od modelu znajdziemy belki z tego samego materiału, z jakiego powstały ścianki, lub też drewniane. Występują w wersji płytkiej albo głębokiej, na której jak na półce, bez trudu ustawimy nawet większe bibeloty.
AHA