M jak Mrówka

Jak zaplanować remont?

Jak zaplanować remont?

Zanim rozpoczniemy remont domu czy mieszkania, sporządźmy plan. Pozwoli on nam określić priorytety oraz racjonalnie przeprowadzić wszystkie prace. Opracowany przez nas plan remontu warto przedyskutować z fachowcem, który może pomóc w doprecyzowaniu zadań remontowych.

Jak zaplanować remont?

Najpierw sprawdzamy, co wymaga naprawy lub odnowienia. Spiszmy to, starając się niczego nie pominąć. Zróbmy tak, nawet jeśli zamierzamy odmalować pokoje lub wymienić płytki na tarasie. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której po remoncie nastąpi konieczność robót mogących zniweczyć dopiero c uzyskany efekt. Prosty przykład: odnowiliśmy poddasze, pomijając naprawę dachu. Po niedługim czasie na poddaszu pojawiają się zacieki. Należy więc wyremontować pokrycie dachowe, a później ponownie ściany, sufity i skosy na poddaszu. Można tego uniknąć, rozważniej planując remont i najpierw zająć się dachem, a dopiero później poddaszem.

Gdy zrobiona jest lista oczekujących zadań, rozważamy ich kolejność. Priorytetowe są wszystkie niezbędne naprawy. Na pierwszy ogień powinny pójść prace w obrębie dachu: uszczelnianie, wymiana pokrycia, remont więźby, docieplanie poddaszy. W drugiej kolejności są fundamenty. Nie ma co zaczynać innych prac, jeśli od strony gruntu mury chłoną wilgoć. Pierwszeństwo będą też miały wszelkie naprawy konstrukcji budynku. Nie ma co malować ścian, odnawiać łazienki, układać parkietów, gdy ściany pękają. To samo dotyczy prac związanych z rozbudową lub nadbudową domu. Do najważniejszych zadań należy też ocieplanie budynku, wymiana okien i modernizacja systemu ogrzewania.

W drugiej kolejności możemy zabrać się za tzw. prace mokre: tynkowanie, układanie gładzi, wylewek podłogowych, glazury bądź innych okładzin przyklejanych. W trakcie tych prac przeprowadzane są często roboty instalacyjne – układanie ogrzewania podłogowego, montaż stelaży do WC, rozprowadzanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej, przenoszenie gniazdek, włączników i punktów świetlnych.

Zabudowa z płyt g-k to następny etap, po zakończeniu prac mokrych. Po tym przychodzi pora na posadzki z drewna i paneli laminowanych. Gdy parkieciarze opuszcza dom, można zaprosić malarzy lub firmy wykańczające ściany tapetami. To możliwy jest wyjątek od reguły – pierwsze malowanie można zacząć zanim są ułożone parkiety, drugą warstwę zostawiając na koniec. Gdy ściany i podłogi są wykończone, można instalować drzwi wewnętrzne oraz pozostałe elementy wyposażenia łazienki i kuchni. Oczywiście plan zależy od stanu, w jakim jest budynek, oraz naszych możliwości finansowych. Nie trzeba go realizować od razu od początku do końca, można go rozłożyć na kilka etapów.    

Edyta

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Ja staram się jeszcze zawrzeć w planie remontu środki ochronne, wszystkie taśmy, folie malarskie, etc. Folii akurat używam z Pakartu, jest całkiem wytrzymała.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *