Planując budowę trwałego i solidnego grilla ogrodowego, warto sięgnąć po cegły klinkierowe. Jest to materiał niepalny, odporny na działanie wysokiej temperatury, nie ulegnie więc zniszczeniu pod wpływem ognia ani rozżarzonych kawałków drewna czy brykietu.
Ponadto klinkier dobrze akumuluje ciepło, jeśli więc zdecydujemy się na grill zabudowany, czekające na ruszcie potrawy z pewnością szybko się nie wychłodzą, a sam grill będzie pomału oddawał ciepło do otoczenia. Klinkierowy grill ma jeszcze jedna ważną zaletę – przetrwa w nienagannym stanie wszelkie załamania pogody i prezentuje się o wiele efektowniej niż gotowe grille betonowe. Pozwala też tworzyć ciekawe kompozycje z różnymi materiałami wykończeniowymi, dzięki czemu dobrze wpisze się w niemal każdą posesję.
Wykonując grill z klinkieru, możemy nadać mu dowolny kształt i zbogacić o dodatkowe funkcje. Dla właścicieli niewielkich działek wystarczający okaże się smukły grill z jednym rusztem. Pod nim można zaplanować miejsce na drewno czy brykiet, a po bokach zamontować małe haki na podręczne akcesoria. Na większych posesjach można pokusić się o wykonanie bardziej rozbudowanej konstrukcji, a nawet stworzenie swego rodzaju klinkierowej taniej kuchni. Oprócz zabudowanego grilla z dwoma rusztami, z klinkieru możemy wymurować także praktyczne pole robocze do przygotowania mięsa i warzyw, odstawiania pojemników i przypraw, odstawiania pojemników i przypraw, praktyczne półki z miejscem na opał i osobno na naczynia, a nawet wędzarnię oraz stół dla biesiadników.
Pamiętamy, że grill murowany z cegieł klinkierowych należy posadowić na płycie fundamentowej. Do jego budowy potrzebne mogą okazać się połówki cegieł – najlepiej więc zaopatrzyć się w cegły połówkowe lub dociąć materiał szlifierką kątową.
Beata