Styl ten cechuje prostota i funkcjonalizm. Ważną rolę odgrywa w nim drewno i materiały drewnopochodne.
Na podłogach królują drewniane długie deski parkietowe lub dyle – dębowe, bukowe lub sosnowe. Najczęściej wykończone matowym lakierem lub olejem, który doskonale wydobywa ich kolor oraz usłojenie. Równie chętnie stosuje się odcienie bieli. Modne stało się także malowanie podłóg białą farbą kryjącą. Odpowiedzią producentów na zainteresowanie tego typu materiałami są warstwowe panele i deski drewniane oraz laminowane.
Równie ważne jest wykończenie ścian. Maluje się je farbami w pastelowych barwach, równie chętnie wykańcza się je drewnem – sosnowym, świerkowym, bukowym bądź jodłowym. Wykorzystuje się też tapety – dominują delikatne wzory. Ważnym elementem ściany są również przeszklenia, wpuszczające dużą ilość światła naturalnego oraz włączające w przestrzeń domu krajobraz.
Skandynawska funkcjonalność przejawia się we wzornictwie mebli. Są praktyczne, lekkie, łatwe do przenoszenia. Ich wzornictwo sprawia, że można ich użyć zarówno w aranżacjach rustykalnych, nowoczesnych, jak i eklektycznych. Skandynawskie meble wykonuje się z rodzimych gatunków drewna, a także niektórych egzotycznych, sklejki oraz wikliny. Są projektowane z tanich gatunków drewna, płyt meblarskich i sklejki, często wykańcza się je laminatem. Styl szwedzki zapoczątkował modę na popularne do dzisiaj meble w miodowym kolorze sosny oraz meble białe.
Skandynawskie wzornictwo znane jest z naturalnych tkanin takich jak bawełna, len, wełna. Duża liczba poduch i pledów otula wnętrza i daje temu północnemu stylowi naturalne ciepło. Wzory tkanin mają proste desenie, drukowane w uproszczone motywy kwiatowe, ludowe bądź w paski, kratkę, inne wzory geometryczne w żywej kolorystyce. Elementem przynależnym temu stylowi są pasiaste chodniki wełniane bądź bawełniane.
Aranżacje skandynawskie w dużym stopniu kojarzą się z barwami naturalnymi, takimi jak odcienie beżu, écru, biele, czerń, ale także pastelami – odcieniami szarego błękitu, wrzosu. Oprócz barw podstawowych ważną rolę odgrywają mocne barwy, które pojawiają się w dodatkach – na pościeli, szkle, obrusach, zasłonach.
Czasami są to większe plamy kolorystyczne w postaci mebli – foteli, sof, kanap oraz tapet – najczęściej wykorzystuje się odcienie czerwieni, błękitu oraz czerni i fioletów.
Marzena