Drewniane żaluzje okienne to doskonała alternatywa nie tylko dla modeli aluminiowych, ale też innych podnoszonych przesłon okiennych. Cenimy je nie tylko za funkcjonalność – równie istotne są ich walory estetyczne. Ich użycie zbuduje niepowtarzalny klimat wnętrza.
Okienne przesłony podnoszone takie jak żaluzje i rolety zyskały wielką popularność ze względu na swoje zalety. Są praktyczne i doskonale sprawdzają się w miejscach, w których trudno byłoby zastosować firanki lub zasłony, choćby w niektórych kuchniach oraz łazienkach. Coraz chętniej wybierane są żaluzje, które mogą także bardzo precyzyjnie regulować dopływ światła słonecznego do wnętrza. Żaluzje zapewniają również doskonałą cyrkulację powietrza. Ich atutem jest także charakterystyczny design.
Drewniane żaluzje okienne – ciepło i elegancja
Jeśli lubimy naturalne materiały, warto zdecydować się na żaluzje drewniane. To niepowtarzalna dekoracja okna choćby w stylizacjach kolonialnych, klasycznych czy rustykalnych. Ocieplą także wnętrza skandynawskie lub minimalistyczne. Doskonale wyglądają zarówno na niewielkich oknach, jak i panoramicznych lub też drzwiach balkonowych. Pasują do wystroju nobliwych gabinetów, salonu i sypialni. Ta uniwersalność zastosowań jest możliwa między innymi za sprawą różnorodnej kolorystyki i struktury drewnianych żaluzji. Wykonuje się je często z drewna egzotycznego. Jego naturalną urodę można podkreślić poprzez lakierowanie. Często też pokrywa się je farbami nadając modne i uniwersalne barwy, np. w odcieniach bieli, czerni lub szarości, dzięki czemu możemy je dopasować do koloru ścian, mebli lub ram okna. Najczęściej stosowane gatunki to basswood, drewno azjatyckie o jednolitej strukturze, któremu można nadać każdy dowolny kolor. Chętnie stosowane na lamelki jest też bardzo lekkie afrykańskie drewno abachi, dzięki czemu wykonane z niego żaluzje sprawdzą się na dużych przeszkleniach. Jest ono odporne na wysokie temperatury, co sprawia, że lamelki nie odkształcają się w upalne dni. Atutem abachi jest również wyrazista porowata struktura. Żaluzje wykonywane z tych gatunków drewna montuje się zazwyczaj w salonach, gabinetach lub sypialniach. Do kuchni, łazienek i innych pomieszczeń, w których poziom wilgoci jest podwyższony polecane są drewnopochodne żaluzje kompozytowe, wykonane z materiału będącego mieszanką mączki drzewnej i polichlorku winylu.
Drewniane żaluzje okienne – wymiary i obsługa
Drewniane żaluzje okienne to przesłony zbudowane z poziomych lamelek, czyli cieniutkich listewek o szerokości wynoszącej zazwyczaj 25 mm, chociaż są także szersze 35, 50 a nawet 65 i 70 mm. Węższe modele montuje się na górnej ramie skrzydła okiennego, szersze zaś są mocowane przy suficie, dlatego najczęściej wykorzystuje się je do zasłaniania dużych przeszkleń, np. drzwi balkonowych. Na pożądaną wysokość podnosimy i opuszczamy je dzięki sznurkowej drabince. Natomiast za pomocą pokrętła możemy ustawiać pożądany kąt lameli, a co za tym idzie kąt pod jakim dostaje się do wnętrza światło naturalne.
autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: pixabay.com