M jak Mrówka

Zasuwa burzowa – dlaczego jej instalacja jest ważna

Zasuwa burzowa – dlaczego jej instalacja jest ważna

Gwałtowne zjawiska pogodowe, a szczególnie burze z obfitymi opadami, stają się powoli codziennością. Kolejny sezon, w którym niejeden właściciel posesji zmagał się z zalaniem, podtopieniem domu, skutkami powodzi. Korzystający z przyłączy kanalizacji, którzy nie zainstalowali w swojej instalacji tzw. zaworu zwrotnego popularnie zwanego zasuwą burzową przekonali się o tym boleśnie.

Sieć kanalizacyjna ma zadanie odbierać ścieki komunalne, ale również wszelkie spływy z ulicy, ze studzienek ściekowych i odpływów. Przepustowość takiej sieci jest jednak ograniczona, jeśli nagle dochodzi do bardzo intensywnego napływu wody, silnego strumienia wpadającego pod dużym ciśnieniem, nadmiar wody nie znajdujący ujścia, cofa się do instalacji kanalizacyjnych domowych i „wybija”, nie tylko studzienkami ulicznymi, ale właśnie przyłączami kanalizacyjnymi, w najniżej położonych miejscach instalacji domowej. Najczęściej są to kratki kanalizacyjne w piwnicy czy garażu, toalety i umywalki w pomieszczeniach przyziemia. Wszędzie tam, gdzie woda będzie mogła znaleźć ujście w warunkach ogromnego napływu z zewnątrz.

Zawór burzowy
fot. AdobeStock

Nie dalej, jak w zeszłym tygodniu doświadczyłam pierwszy raz takiej sytuacji, w konsekwencji której moja piwnica, w której znajdują się pomieszczenia rekreacyjno-użytkowe została zalana na wysokość 2 cm. Wszystko co stało/leżało na ziemi nasiąknęło wodą (wodą nie pierwszej czystości). Zmobilizowało mnie to do zgłębienia tematu i wiem, że niestety czeka mnie na dniach dość wymagająca interwencja w instalację kanalizacyjną i montaż zasuwy burzowej, o którą niestety nikt nie zadbał na etapie budowy domu. Reportażem i opisem z tego przedsięwzięcia podzielę się oczywiście na blogu. Na tę chwilę przybliżę jedynie zagadnienie. Warto bowiem być mądrym przed szkodą.

Przed zalaniem ochroni zawór zwrotny, inaczej zasuwa burzowa

Rozwiązaniem, które chroni przed takim zjawiskiem jak cofanie się ścieków w instalacji kanalizacyjnej jest zastosowanie elementu wewnętrznej instalacji kanalizacyjnejzaworu zwrotnego potocznie określanego mianem zasuwy burzowej. Jeśli nasz dom korzysta z publicznej kanalizacji, a jest podpiwniczony lub znajdują się w nim pomieszczenia poniżej wysokości terenu, montaż zasuwy burzowej jest wręcz obowiązkowy.

Zasuwa burzowa
fot. Tycner

Zawór zwrotny ma za zadanie przepuszczanie ścieków z domu w jedną stronę – do podłączy kanalizacji miejskiej. Blokuje tym samym cofanie się się ścieków i zabezpiecza przed napływem zwrotnym nawet w czasie gwałtownych opadów. Jednocześnie też uniemożliwia dojście do naszej instalacji nieproszonym gościom – gryzoniom, które mogą żyć w instalacji komunalnej.

Zasuwy burzowe mogą pracować automatycznie, ale również możemy mechanicznie wymusić ich zamknięcie, blokując w pełni przepływ. Na rynku dostępne są różne modele.

Zawór burzowy można zamontować na wejściu przyłącza kanalizacyjnego w studzience kanalizacyjnej, można też zamontować go w tzw. kanale burzowym stanowiącym dodatkowy bufor w niektórych instalacjach kanalizacyjnych przewidzianych dla domów jednorodzinnych. Zawsze należy montować zasuwę burzową na poziomym odcinku rury.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *