Sezon letni to dobry czas na meble plecione. Fotele, sofy, stoły czy regały wykonane z rattanu, wikliny lub trawy morskiej są na topie od lat. Ich powodzenie tłumaczy naturalne pochodzenie, atrakcyjne wzornictwo i przyjazna aura jaką tworzą zarówno w stylizacji wnętrz, jak i ogrodów czy tarasów oraz balkonów.
W czasach dominacji technologii potrzeba bliskości natury jest w nas coraz silniejsza. Zapewnia ją nie tylko kontakt z przyrodą, ale także otaczanie się przedmiotami czy elementami wyposażenia wnętrz pochodzenia naturalnego. Działają one na nas kojąco, wielu osobom dają też poczucie bezpieczeństwa, do ich atutów należy również unikalny design. Szczególną uwagę warto zwrócić na meble plecione z traw, wikliny czy rattanu – technika wyplatania umożliwia tworzenie unikalnych form. Miłośnicy natury docenią też ich kolorystykę – chociaż można je malować wykorzystując środki do ochrony drewna, to najbardziej atrakcyjne są ich naturalne barwy w odcieniach beżu, brązu, szarości czy oliwki. To tylko nieliczne argumenty przemawiające za posiadaniem mebli plecionych wykonanych z naturalnych surowców.
Egzotyczne i znad Wisły – surowce na meble plecione
Uprawiana na terenach podmokłych lub wilgotnych wiklina, rosnąca na brzegu oceanów trawa morska czy pochodzący z tropikalnych lasów rattan to surowce, które dzięki swojej giętkości i trwałości idealnie nadają się na fotele, hamaki, krzesła czy stoły. Najbliższa jest nam rodzima wiklina – cienkie witki takich gatunków wierzby jak uprawiane na plantacjach „amerykanka”, „konopianka”, „purpurowa” czy „migdałowa” są bardzo sprężyste, lekkie i łatwe do wyplatania. Wielkie możliwości tworzenia efektownych kształtów dają także surowce bardziej egzotyczne, takie jak choćby rattan pozyskiwany z drewna pnącz palmy „Calamus Rotan” rosnącej w tropikach, w Indiach, na Cejlonie czy w Malezji. Rattan uchodzi za materiał bardziej giętki i trwalszy od wikliny. Do bardzo modnych należą meble wykonane z takich materiałów jak trawa morska czy też włókna bananowca manilskiego. Wyróżnia je charakterystyczny splot i struktura. Posiadacze mebli z trawy morskiej docenią także stopniowo wydzielający się z niej jod.
Meble plecione pełne zalet
Posiadanie mebli z naturalnych traw, witek wierzbowych czy włókien rattanowych daje nam komfort otaczania się wyjątkowymi przedmiotami – każdy z nich jest przecież unikatowy. Na ich indywidualny styl wpływ ma również plastyczność tych materiałów – wykonane z nich przedmioty mogą być bardzo efektowne zarówno jeśli chodzi o ich kształt, formę, jak i wzór splotu. To właśnie z nich można wyczarować fale, zygzaki, rybie łuski, warkocze lub heksagony – trudno o inne materiały naturalne, które pozwalają uzyskać takie efekty deseni meblarskich! Z wikliny, rattanu czy traw morskich najczęściej tworzy się meble ogrodowe, służące wypoczynkowi, ale oprócz tych najbardziej typowych takich jak leżaki, podnóżki, krzesła, stoliki, fotele, stołki, kanapy warto, by posłużyły nam również jako dekoracja wnętrz. Ozdobą wnętrz mogą być wykonane z nich regały, sofy czy barki. Tworzą także dekoracyjne fronty komód oraz szafek. W wielu aranżacjach wykorzystuje się też gazetniki i osłonki na donice.
Meble plecione można kupić zarówno w komplecie, jak i na sztuki. Warto je mieszać z innymi, co pozwoli na zindywidualizowanie aranżacji. Stosowanie w różnych stylizacjach i rolach ułatwia ich mały ciężar – nie ma problemów z ich przeniesieniem z tarasu do altany ogrodowej. Zimą te same meble z powodzeniem wykorzystamy we wnętrzach.
Jak pielęgnować meble plecione
Wykonane z wikliny, rattanu czy traw morskich fotele, krzesła czy stoły są paroprzepuszczalne, to sprawia, że dobrze oddają wilgoć, dzięki czemu nie straszne są im letnie deszcze. Jednak jednocześnie meble plecione nie lubią nadmiernego nasłonecznienia, gdy słońce świeci zbyt mocno, są one narażone na odkształcenia, a nawet pęknięcia. Na takie sytuacje przydadzą się pokrowce. Zimą mebli tego rodzaju nie należy trzymać na zewnątrz – są one wrażliwe na mrozy. By wyplatane z naturalnych włókien meble wystarczyły na wiele lat, powinno się je systematycznie czyścić wilgotną ściereczką. Dobrze służy im przecieranie wodą z dodatkiem soku cytrynowego lub wody utlenionej. Zabrudzoną wiklinę można czyścić wodą z dodatkiem detergentów przy użyciu szczotki z twardym włosiem. Meble z wikliny i rattanu można też nabłyszczać ochronnym woskiem.
autor tekstu: Ania
zdjęcie otwierające: AdobeStock