M jak Mrówka

Tapety do malowania – efektowna odmiana wnętrza

Tapety do malowania – efektowna odmiana wnętrza

Tapety do malowania to świetny sposób na szybką metamorfozę każdego pomieszczenia. I chociaż rozwiązanie to może wydawać się dość dziwne, to jednak bardzo praktyczne – dzięki tapecie zakryjemy wszelkie nierówności, pęknięcia czy rysy. Ponadto tapetę możemy malować wielokrotnie.

Tapety do malowania sprawdzą się tam, gdzie powierzchnia ściany jest nieefektowna – gruby materiał pokryje mankamenty, a jednocześnie zabezpieczy ścianę przed kolejnymi uszkodzeniami. Ponadto tapety będą stanowiły dodatkową izolację, ograniczając straty ciepła. Zapewniają również odpowiednią przepuszczalność powietrza, zapobiegając powstawaniu pleśni. A gdy kolor nam się znudzi, możemy ją ponownie pomalować. Zazwyczaj tapety do malowania mają wypukły wzór – może imitować różne materiały np. płótno, tynk strukturalny, gipsową sztukaterię czy cegłę. Im jest on grubszy, tym lepiej maskuje niedoskonałości podłoża. Co ważne, faktura jest widoczna po malowaniu, nawet kilkukrotnym. Niska cena remontu i długotrwały efektowny efekt końcowy powodują, że tapety do malowania stają się coraz bardziej popularne.

Tapety do malowania – efektowna odmiana wnętrza
fot. Rasch

Tapety do malowania – co oferuje rynek

Tapety do malowania mogą być wykonane z włókna szklanego. Ten wysokiej jakości materiał jest odporny na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne (zadrapania, uderzenie czy wgniecenia), ognioodporny, nie odkształca się pod wpływem ciepła, wykazuje podwyższoną odporność na działanie wilgoci, grzybów i bakterii. Tapety z włókna szklanego możemy myć wodą z dodatkiem uniwersalnych detergentów. Ich żywotność szacowana jest na 25-30 lat. Niestety to najdroższy rodzaj tapet do malowania. Na rynku dostępne są również raufazy. Zbudowane są z dwóch lub trzech warstw papieru, między którymi znajdują się włókna drzewne. Po pomalowaniu wiórki nasiąkają i pęcznieją w efekcie czego tapeta uzyskuje swoją właściwą strukturę. Farbą możemy pokryć również niektóre tapety papierowe i winylowe.

Tapety do malowania – efektowna odmiana wnętrza
fot. A.S. Création

Kleje i farby do tapet do malowania

Wybór kleju jest bardzo ważny. Tapety do malowania z włókna szklanego przyklejamy za pomocą klejów przeznaczonych właśnie do tego celu. Takie kleje mają w swoim składzie substancje antygrzybiczne, odpowietrzające i stabilizujące. Są łatwe w przygotowaniu – wystarczy rozcieńczyć je z wodą (w proporcjach podanych na opakowaniu) i wymieszać. Natomiast do przyklejenia raufazy możemy wykorzystać klej do tapet winylowych. Tapety do malowania możemy pomalować farbami dyspersyjnymi – akrylowymi i lateksowymi. Farby akrylowe sprawdzą się w pomieszczeniach, w których ryzyko zabrudzenia lub zniszczenie jest znikome, np. sypialniach, salonach czy domowych gabinetach. Natomiast farby lateksowe dobrze się wchłaniają, a tapety zyskują właściwości wodoodporne – możne je więc układać w łazience. Malowanie możemy przeprowadzać dowolną ilość razy – pamiętajmy jednak, że im więcej warstw farby, tym faktura tapety będzie mniej widoczna. Do malowania najlepiej użyć pędzla futrzaka. Przed nałożeniem farby warto powierzchnię zagruntować roztworem z farby dyspersyjnej.

Tapety do malowania – efektowna odmiana wnętrza
fot. Rasch

Tapetowanie z zasadami

Zanim przykleimy tapetę z włókna szklanego powinniśmy wygładzić ścianę i delikatnie zwilżyć ją wodą. Klejem, po rozrobieniu, dokładnie pokrywamy powierzchnię – tapetę przykładamy jak najszybciej. Przyklejanie zaczynamy od sufitu, stopniowo schodząc w dół i dokładanie dociskając materiał do ściany. Warto przyklejoną tapetą wygładzić gumowym wałkiem do tapet – ruchy wykonujemy od środka na zewnątrz. Tapeta powinna być dokładanie przyklejona do ściany, aby nie pojawiły się pęcherzyki powietrza. Gdy klej wyschnie (po ok. 3 godzinach) możemy przystąpić do malowania. Kładzenie raufazy różni się tym, że klej nakładamy bezpośrednio na tapetę.

autor tekstu: Asia
zdjęcie otwierające: A.S. Création

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *