Chociaż ceraty nie kojarzą nam się najlepiej przywodząc na myśl bary trzeciej kategorii i niechlubne czasy PRL, to jednak nowoczesne rozwiązania technologii produkcji oraz bogate wzornictwo pozwala odczarować ceratowy obrus. Ze względów praktycznych nie ma on bowiem sobie równych.
Ceraty w nowoczesnym wydaniu potrafią do złudzenia imitować lniane obrusy zarówno te typowo reprezentacyjne białe, jak i ażurowe z motywem koronki oraz codzienne, kolorowe o uniwersalnym charakterze.
Ceraty o różnym wyglądzie
Obrusy ceratowe wykonywane są w różnej technologii, a wśród oferowanych materiałów znajdziemy:
- ceraty z folii PVC o estetycznym nadruku koloru i wzoru, w połączeniu z tekstylnym podkładem z włókniny. To ceraty najbardziej popularne i uniwersalne. Niektóre z nich dodatkowo mają wytłoczony (moletowany) wzór, który np. przypomina splot nici i tym samym do złudzenia przypomina klasyczny obrus z tkaniny;
- obrusy z półprzezroczystej pojedynczej folii z delikatnym białym nadrukiem, często też moletowane – np. w postaci koronki, co sprawia, że cerata doskonale imituje ręcznie szydełkowaną serwetę lub obrus richelieu;
- zupełnie białe, wykonane również z pojedynczej, ale nieprzezroczystej folii, często również z dekoracyjnym wytłoczeniem np. kwiatowe desenie, co sprawia, że ceraty w tym wydaniu do złudzenia przypominają lniane czy bawełniane, eleganckie obrusy używane przy uroczystościach okolicznościowych.
Wygoda przede wszystkim
Praktyczny walor ceraty przekonuje do jej użytku. Szczególnie w warunkach plenerowych, tam gdzie okoliczności sprzyjają możliwości częstszego zaplamienia i zniszczenia, cerata będzie dobrym rozwiązaniem. Nowoczesne efektowne wzory obrusów z ceraty pozwalają na stworzenie bardzo ładnej i klimatycznej aranżacji stołu. Pozornie nieatrakcyjny wygląd plastiku doskonale urozmaicą i ozdobią konsekwentnie dobrane dodatki: serwetki, porcelana, zastawa plenerowa, kwiaty i świeczki pozwolą osiągnąć bardzo dekoracyjny i wykwintny wygląd. Tym samym posiłek na powietrzu, na stole przykrytym ceratą wcale nie musi sprawiać prowizorycznego wrażenia.
Tradycyjna delikatna biało-czerwona, biało-żółta czy wreszcie biało-zielona krata to kanon obrusów plenerowych, kojarzących się ze stołem pełnych przetworów, świeżych warzyw i owoców, koszy pełnych trofeów prosto z grzybobrania. Ceratowe obrusy to bowiem klimat letniska, typowy dla wystroju stołów w domkach działkowych – stołów w jadalniach, kuchniach, na tarasie i w ogrodzie.
Cerata sprawdzi się doskonale w trakcie przyjęć dla dzieci, kiedy to nie unikniemy prawdopodobieństwa zabrudzenia obrusu i stołu. Urocze desenie, motywy kwiatowe, kolorowe pasy i kraty, jakich bogaty wybór na stojakach z ceratami, wpiszą się fantastycznie w bajkową, dziecięcą stylistykę.
Korzystanie z cerat to spora wygodna dla każdej gospodyni, są one bowiem wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, odporne na plamy pozwalają na korzystanie z nich zarówno w trakcie przygotowywania posiłków, jak i ich spożywania. Trudne do usunięcia dla typowego obrusu plamy z wina, barszczu, jagód, sosu pomidorowego – dla ceraty nie będą straszne.
Przy obrusach ceratowych trzeba jednak uważać na naczynia o wysokiej temperaturze i ważne, aby unikać stawiania rozgrzanych talerzy, półmisków, naczyń żaroodpornych bezpośrednio na niej. Tu zaleca się korzystanie z podkładek termoizolacyjnych. Producenci jednak dostosowują coraz precyzyjniej swoje produkty do potrzeb klienta i niektóre z obrusów ceratowych są także dość odporne i nie odkształcają się pod wpływem wysokiej temperatury. Niektóre typy cerat można z powodzeniem prać w pralce – należą do nich zwykle modele oferowane w wersji do kupienia na sztuki (o określonych wymiarach analogicznych do typowych obrusów na stoły). Większość cerat dostaniemy jednak w wersji z rolki do kupienia na odpowiednią długość, odcinane „z metra”. Ceraty nie są drogie i stanowią doskonałą alternatywę dla obrusów bezplamowych, których cena jest zwykle wyższa.
Zaletą cerat jest również fakt, że są dość stabilne, łatwo można je rozłożyć na stole bez obawy o zsuwanie się w trakcie np. powiewu wiatru, co umacnia ich praktyczne zastosowanie w ogrodzie, na tarasie i balkonie.
autor tekstu: Dominika
zdjęcia: Galicja, Hornschuch Group AG, AdobeStock, pixabay.com