M jak Mrówka

Jak odnowić sufit

Jak odnowić sufit?

Gdy sufit jest bardzo zniszczony, samo malowanie może nie wystarczyć. Sprawdźmy, która metoda renowacji – na mokro czy na sucho – będzie dla nas odpowiednia.

W porównaniu ze ścianami sufity mniej się niszczą i brudzą, zatem znacznie rzadziej się je odnawia. Są jednak sytuacje, że i one muszą zostać poddane gruntownej renowacji. Najczęściej są to pomieszczenia w starych, zniszczonych domach i mieszkaniach. Jednak i w całkiem nowych – popękany na skutek osiadania budynku sufit może wymagać większych napraw. Warto wtedy dobrze rozważyć, jaką metodą odnowić sufit.

Tynkowanie starego sufitu

Jeżeli stary tynk jest mocno sfatygowany, lepiej go skuć. Podłoże trzeba wtedy oczyścić i zagruntować. 24 godziny po gruntowaniu można tynkować sufit. Sposób tynkowania zależy od rodzaju tynku. Gipsowy rozprowadza się jednowarstwowo, cementowo-wapienny – 2 lub 3 warstwami. Można też nanieść jedną warstwę cementowego tynku podkładowego i gdy zwiąże, wykończyć sufit gładzią. Jeśli istniejący tynk dobrze trzyma się podłoża, a jedyną jego wadą są drobne rysy, wystarczy wygładzenie. Stosuje się do tego gładź gipsową. Po rozrobieniu z wodą nanosi się ją na sufit, wygładza, a po wyschnięciu szlifuje wszelkie pozostałe ślady po pacy. Przed nanoszeniem gładzi trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże – oczyścić, odpylić i zagruntować. Pamiętajmy, że gładź nie powinna bezpośrednio stykać się z elementami stalowymi, bo powoduje ich korozję. Na wykończonej powierzchni pojawiają się wtedy rdzawe zacieki.

Budowa sufitu podwieszanego

Stosując płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe, możemy zbudować sufit podwieszany w każdym pomieszczeniu. Zanim jednak zdecydujemy się na budowę takiego sufitu, trzeba wezwać konstruktora, żeby ocenił, czy strop ma wystarczającą nośność, aby udźwignąć ciężar takiej konstrukcji, który wbrew pozorom nie jest mały. Produkty do budowy sufitów sprzedawane są w systemach, co oznacza, że oprócz płyt oferowane są też elementy rusztu i wszystkie inne potrzebne akcesoria. Do budowy sufitów podwieszanych najczęściej stosuje się płyty g-k typu A. W pomieszczeniach wilgotnych powinny być stosowane płyty impregnowane typu H2, a tam, gdzie strop ma konstrukcję drewnianą – płyty ognioodporne lub płyty typu F – o podwyższonej odporności na działanie ognia.

Konstrukcja sufitu. Najpierw konieczne jest wyrysowanie na ścianach linii wytyczających dolną powierzchnię sufitu. Później przykręca się do sufitu wieszaki, na których zawisną profile rusztu. Do wieszaków podczepia się profile – pojedynczo lub w układzie krzyżowym, a do nich przykręca płyty g-k. Od góry, na elementach rusztu można umieścić płyty z wełny mineralnej, które będą stanowiły izolację cieplną lub akustyczną.

Spoinowanie płyt. Gdy płyty sufitowe znajdą się na swoim miejscu, pozostaje jeszcze spoinowanie krawędzi między nimi oraz krawędzi sufitu (styk – ściany-sufit). Podłużne, wyprofilowane fabrycznie połączenia płyt wypełnia się gipsową masą szpachlową. Musi być ona wzmocniona taśmą zbrojącą, dzięki której w linii spoin nie zaczną pojawiać się pęknięcia. Szpachluje się także miejsca, gdzie znajdują się wkręty mocujące płyty do rusztu. W tym przypadku taśmy oczywiście nie są wymagane.

Malowanie sufitu

Sufity raczej trudno ubrudzić, więc do ich malowania wystarczy standardowa farba akrylowa – półmatowa lub matowa. Warto użyć farby tiksotropowej. To rodzaj akrylowej farby dyspersyjnej o dużej gęstości. Mniej będzie kapać podczas malowania. Sufit możemy malować, wchodząc na drabinę z podestem i używając wałka z krótkim lub średniej długości włosiem. To niezbyt wygodny sposób pracy, więc polecamy go tylko do pomieszczeń wysokich, mających ponad 2,5 m. Niższe pomieszczenia wygodniej malować wałkiem zatkniętym na wysięgnik malarski, rozsuwany teleskopowo. Przed malowaniem przygotujmy wiertarkę z mieszadłem. Użyjemy jej do rozmieszania farby. Robimy to, aby rozmieszać pigmenty, które się wytrąciły (dotyczy to farb kolorowych) oraz ujednolicić konsystencję farby. Farbę wlewamy porcjami do zbiornika w kuwecie malarskiej. Stamtąd nabieramy ją na wałek i odsączamy nadmiar, przejeżdżając wałkiem po karbowanej części kuwety. Dopóki mamy farbę w kuwecie, pilnujmy, żeby wiaderko z farbą było zamknięte. Sufit malujemy, wykonując zachodzące na siebie pasy, prostopadle do ściany z oknem lub większą liczbą okien. Nanosimy tyle warstw farby, ile zaleca producent. Czasem, gdy ściany są brudne lub mają trudny do zamalowania kolor, warstw musi być więcej.

autor tekstu: Wojtek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *