M jak Mrówka

Nowoczesna kuchnia w kamienicy

Nowoczesna kuchnia w kamienicy

Wysokie wnętrze, stylowe skrzynkowe okno, klimatyczne drzwi i skrzypiący parkiet to doskonała baza również do aranżacji wnętrza. Nowoczesne kuchnie czują się w takich przestrzeniach znakomicie!

Mieszkania w starych kamienicach mają coraz więcej wielbicieli, szczególnie jeśli cały budynek jest wyremontowany i położony w ciekawym punkcie miasta. Nowi nabywcy takich lokali rzadko kiedy decydują się na powielanie aranżacji wiernie oddających klimat dawnych epok, zwykle chcą tchnąć w nie nowego ducha. Zobaczmy, jak założenia te sprawdzają się w kuchniach.

Niepowtarzalna przestrzeń

Mieszkania w starych kamienicach dysponują zwykle niestandardową wysokością – dochodzi ona często do 3 m, a nawet ponad. To z jednej strony atut, z drugiej wyzwanie, bo do jakiej wysokości powinna sięgać zabudowa kuchenna, by nie zostawały duże fragmenty ścian, a zarazem szafki nie były kompletnie niedostępne? Wyzwaniem może też być oświetlenie wnętrza oraz zasłonięcie okna – karnisz na zasłony może być bardzo wysoko! Okna w starych kamieniach mają też parapety usytuowane na różnych wysokościach – te sięgające blisko podłogi z jednej strony są doskonałym źródłem światła naturalnego, z drugiej mogą utrudniać funkcjonale rozplanowanie zabudowy kuchennej. Kolejne wyzwanie to wielkość pomieszczenia. Kuchnie w starych kamienicach były zawsze osobnymi pomieszczeniami, ale nie zawsze były duże! Dzisiaj styl życia i sposób gotowania zachęca raczej do kuchni otwartych połączonych przestrzennie z pokojem dziennymi, dlatego często nowi właściciele decydują się albo na otwarcie kuchni na sąsiadujący pokój poprzez wyburzenie ściany albo przenoszą ją w inne miejsce. Gdy mieszkanie jest małe, w miejscu dawnej kuchni urządza się sypialnię, a kuchnię stanowi aneks pokoju dziennego. Rozwiązanie to może zresztą podziałać bardzo korzystnie na odbiór przestrzeni – małe bardzo wysokie pomieszczenie wydaje się nieprzyjazną „studnią”, podczas gdy wysokie wnętrze o dużym metrażu zawsze wydaje się bardziej efektowne. Pamiętajmy jednak, że w przypadku starych kamienic wszelkie decyzje o zmianie układu ścian powinny być jednak konsultowane z konstruktorem – charakter konstrukcyjny (nośny) ma więcej ścian niż jest to w nowych budynkach.

Prawdziwym skarbem dla współczesnego użytkownika mogą być pomieszczenia przylegające do kuchni – to najczęściej spiżarnie i maleńkie, zaledwie parumetrowe pokoiki tzw. służbówki. Korzystając z niedrogich powszechnie dostępnych tzw. regałów piwnicznych szybko i tanio stworzymy tak niezbędne dzisiaj schowki i pomieszczenia gospodarcze.

Ocalmy odrobinę przeszłości

Podczas remontu mieszkania w starej kamienicy warto zachować elementy architektoniczne, które są w dobrym stanie lub nadają się do zrewitalizowania, takie jak skrzynkowe okna, posadzki z drewna, kamienia lub płytek ceramicznych, drewniane drzwi, żeliwne kaloryfery czy oryginalne ozdoby ścian, np. stiuki czy boazerie. Również w kuchni każdy z tych elementów może być wykorzystany jako doskonałe tło do aranżacji z użyciem nowoczesnych sprzętów, często też „okraszonych” pojedynczymi antykami. Przestrzeń mieszkań w tego typu starym budownictwie szczególnie nadaje się do aranżacji w nowoczesnym stylu eklektycznym, gdzie równoprawnym elementem do mebli z dawnych epok są też pozostałości po dawnej architekturze wnętrza. Ogromną wartość aranżacyjną mają dzisiaj również elementy instalacyjne takie jak miedziane rury czy konstrukcyjne takie jak autentyczne ceglane mury. Wielu inwestorów podczas remontu odsłania te elementy, czyniąc z nich podstawę tak modnego dzisiaj stylu loftowego. Nie bójmy się starych drewnianych posadzek czy też tych wykonanych z płytek ceramicznych – one również mogą być świetnym punktem wyjścia do stworzenia oryginalnej aranżacji.

Nowoczesna kuchnia w kamienicy

Kuchenna nowoczesność dla równowagi

Jak umeblować kuchnię w mieszkaniu położonym w starej kamienicy? Producenci mebli kuchennych oferują wiele kolekcji stylizowanych na stare – to zabudowy określane jako np. prowansalskie, klasyczne, toskańskie, rustykalne itp. Wielbiciele takich aranżacji nie popełnią błędu stylowego, jednak lepszym wyborem do kuchni w kamienicy będzie zabudowa składająca się z szafek o prostych frontach bezuchwytowych lub nowoczesnych uchwytach. Jeśli dysponujemy w pomieszczeniu sporą przestrzenią, dobrym pomysłem jest rozbicie zabudowy na kilka segmentów funkcjonalnych lub uzupełnić główny ciąg roboczy wyspą. Nie unikajmy nowoczesnych sprzętów AGD, blatów i oświetlenia – ich zderzenie z przestrzenią z historią przyniesie bardziej interesujący efekt niż aranżacja z użyciem sprzętów stylizowanych na stare. Nie zaszkodzi natomiast sięgnąć do przeszłości w pojedynczych meblach i detalach, ale ograniczmy ich liczbę – mają one tylko dodać nowoczesnemu wnętrzu wyrafinowanego smaku.

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *