M jak Mrówka

Dzwonki ogrodowe w pojemnikach

Dzwonki ogrodowe w pojemnikach

Uprawianie kwiatów ogrodowych stało się dzisiaj bardzo popularne. Oprócz typowych kwiatów jednorocznych rosnących w różnego rodzaju donicach czy pojemnikach takich jak pelargonie, lobelie lub werbeny coraz częściej uprawiamy w nich także rośliny mniej kojarzące się z takimi nasadzeniami. W takim „ogrodzie” bardzo efektownie wyglądają choćby tradycyjnie sadzone na rabatach dzwonki ogrodowe.

Dzwonki ogrodowe w pojemnikach

Dzwonki ogrodowe należą do pełnych uroku i bardzo dekoracyjnych kwiatów jeszcze do niedawna chętnie uprawianych w ogrodach wiejskich czy naturalistycznych. Warto, by ponownie zagościły na naszych posesjach. Wiele z nich można z powodzeniem sadzić w pojemnikach ustawionych na tarasach, balkonach, w strefie wejścia do domu czy też w różnych zakątkach, gdzie trudniejsza lub wręcz niemożliwa będzie uprawa roślin bezpośrednio w ziemi. Taka forma uprawy kwiatów jest bardzo wygodna – łatwiej bowiem oczyścić z chwastów pojemniki niż rabaty. Mobilny ogród daje nam także duże możliwości aranżacyjne – donice czy skrzynki możemy bowiem przenosić w pożądane miejsca, co jest znacznie łatwiejsze niż przesadzanie kwiatów.

Gatunki i odmiany dzwonków ogrodowych odpowiednie do uprawy w donicach

Dzwonki ogrodowe reprezentują zarówno rośliny jednoroczne, jak i dwuletnie, a także byliny. W pojemnikach ustawionych na dworze warto uprawiać wszystkie gatunki dzwonków ogrodowych, które występują w naszej strefie geograficznej – w Polsce występuje 19 gatunków tych kwiatów. Jeśli zdecydujemy się na ich posadzenie, mamy pewność, że dobrze poradzą sobie także zimą. Do wyboru mamy dzwonki wysokie oraz niskie. Te drugie są łatwiejsze w uprawie, choćby z tego względu, że nie wymagają zbyt dużych pojemników, w których można je posadzić. To choćby bardzo efektowny dzwonek karpacki czy też dzwonek dalmatyński lub Poszarskiego. Znacznie większych pojemników wymagają dzwonki wysokie, takie jak dzwonek ogrodowy czy skupiony.

Pojemniki na dzwonki ogrodowe

Dzwonki z uwagi na swoją naturalną delikatność i bezpretensjonalność, a jednocześnie ogromną dekoracyjność kwiatów i liści najlepiej wyglądają w prostej, bliskiej naturze oprawie. Do bardzo uniwersalnych i zawsze odpowiednich można zaliczyć wszelkiego rodzaju gliniane donice, najlepiej nie wykończone nadającym im kolor szkliwem. Naturalna ceglasta czerwień tego rodzaju pojemników – najlepiej o bardzo prostej formie, bez zdobień, które są w tym przypadku zbędne podkreśla urok tych kwiatów. Kierując się tym samym kluczem, dobrym wyborem będą także drewniane skrzynie czy też cebrzyki – oczywiście odpowiednio zabezpieczone. Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest też wybór różnego rodzaju osłonek, w które będziemy wkładać rośliny posadzone w donicach o mniej dekoracyjnych walorach. Jeśli jesteśmy miłośnikami rustykalnych stylizacji, warto wykorzystać wszelkiego rodzaju wiklinowe koszyki. Sprawdzą się choćby wykonane z blachy wiaderka i rynienki. Zestawienie zimnej industrialnej blachy z subtelnymi, delikatnymi dzwonkami da bardzo dobry efekt estetyczny. Zwolennicy romantycznych aranżacji powinni sięgnąć po osłonki ceramiczne w pastelowych kolorach. Dekorację wzmocnią dodatki i ozdoby florystyczne w postaci delikatnych zawieszek, wstążek czy siatek.

Dzwonki ogrodowe w pojemnikach

Uprawa dzwonków ogrodowych

Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają szczególnej uwagi. Konieczny będzie dobór odpowiedniego podłoża. Gleba powinna być żyzna i bogata w składniki odżywcze, najlepszy będzie kompost. Koniecznie pamiętajmy też o warstwie drenażu, który należy umieścić na dnie pojemnika. Rośliny posadzone w skrzynkach czy donicach wymagają również regularnego podlewania oraz nawożenia. Jeśli posadziliśmy byliny, zimą pojemniki powinny być zabezpieczone przed przemarzaniem.

autor: Ania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *