M jak Mrówka

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Oryginalność w ogrodzie to nie tylko egzotyczne odmiany roślin i nietuzinkowe sposoby ich ekspozycji, to również gra kolorem, szczególnie tym nietypowym dla roślin, stojącym w kontraście do zielonego – czerwonym i bordowym.

Szukający ciekawych i atrakcyjnych w wyglądzie roślin o dekoracyjnym bordowym i czerwonym ulistnieniu znajdziemy bogatą ofertę bylin, roślin wieloletnich i jednorocznych, charakteryzujących się mniej lub bardziej głębokim kolorem ulistnienia (od czerwonokrwistego po głęboki burgund wpadający wręcz w czarny). Jeśli jesteśmy wytrawnymi ogrodnikami, możemy szukać gatunków wymagających pielęgnacji i starannej uprawy, ale dla amatorów proponuję odmiany łatwe, popularne, które nie nastręczą trudów prac ogrodniczych, a zagwarantują dekoracyjny efekt.

Żurawka ogrodowa

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Jest rośliną z gatunku „sama rośnie” – niezwykle łatwą w uprawie. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych, ale do najbardziej efektownych należą właśnie te bordowe odmiany 'Can Can’ czy Purple Petticoats’. Żurawka jest rośliną wieloletnią, doskonale odnajdującą się na każdym stanowisku, jest mrozoodporna. Tworzy ładne, zwarte kępy i chociaż nie jest rośliną ekspansywną można sadzić ją w grupie roślin zadarniających, bo stopniowo będzie się rozprzestrzeniać, tworząc idealne do rozsad nowe zawiązki. Kwitnie (czerwiec-lipiec) drobnymi wiechowatymi kwiatostanami, o różnych kolorach w zależności od odmiany – te bordowolistne zwykle kwitną na biało, kremowo, lekko różowo.

Koleus w wersji bordo

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Równie wdzięczną w uprawie, a zachwycającą rozmaitością w gamie kolorystycznej ulistnienia jest bylina popularnie zwana pokrzywką ogrodową, czyli Koleus Blumego. Jej niezwykle dekoracyjnymi odmianami o pięknie wybarwionych w odcieniach koloru bordo i czerwieni są np. ‘Black Prince’, ‘Spitfire’,‘Ruffles Bordeaux’, ‘Marooned’. Chociaż jest to bylina wieloletnia, na potrzeby uprawy ogrodowej traktuje się ją jako roślinę jednoroczną i sadzi w każdym sezonie na nowo. Na dłużej sprawdzi się w uprawie domowej w doniczkach i skrzynkach. Niestety, duże osobniki szybko łysieją i stają się nieatrakcyjne wizualnie, dlatego warto często ją rozmnażać przez „zaszczepki”, czyli odnogę starej rośliny. Szybko się ukorzeniają i pięknie rozrastają. Koleus jest rośliną uniwersalną, doskonale odnajdzie się na mieszanych rabatach, a także w uprawie skrzynkowej i donicach. Do pięknego wybarwiania liści potrzebuje dość słonecznego stanowiska i regularnego podlewania.

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzieRozchodnik purpurowy wielki

To popularna bylina, chociaż w wersji bordowolistnej (’Purple Emperor’) spotyka się ją rzadziej. Jest jednak niezwykle dekoracyjna, szczególnie kiedy pokryte mięsistymi bordowymi, niekiedy prawie czarnymi liśćmi łodygi zwieńczą baldachowate różowo-rubinowe kwiatostany (od lipca do września). Jest to roślina polecana szczególnie do ogrodów żwirowych i skalnych oraz w miejsca dużego nasłonecznienia i małej wilgotności, jest bowiem bardzo wytrzymała na suszę. Rozchodnik jest mrozoodporny i mało wymagający. Wczesną wiosną sadzimy go z sadzonek, jak sama nazwa wskazuje, roślina ładnie się rozrasta tworząc dekoracyjne kępy.

Szarłat wiechowaty

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzieRoślina ozdobna, której walor głębokiego koloru zachęca do sadzenia na dekoracyjnych rabatach, mimo iż jest to roślina jednoroczna. Wysiewa się go prosto do gruntu z nasion już z końcem kwietnia. Roślina ta buduje dość wysokie łodygi (ok. 1 m), gęsto ulistnione silnie bordowymi, romboidalnymi, dekoracyjnymi liśćmi. Od lipca do września odmiana ta pokrywa się gęstymi, wiechowatymi, „lichowatymi” kwiatostanami również w kolorze intensywnego burgunda. Szarłat lubi stanowiska słoneczne, w półcieniu liście będą mniej czerwone, a bardziej zielone. Gleba powinna być lekka, piaszczysta, wapienna. Doskonale nadaje się do sadzenia w grupach i ciekawych kompozycjach np. z trawami.

Bodziszek bordowolistny

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie
Kolejną niezwykle urokliwą i nietrudną w uprawie byliną o bordowych łodygach i ulistnieniu jest jeden z przedstawicieli bodziszków – bodziszek 'Midnight Reiter’. Bodziszki jako rośliny zadarniające tworzą ładnie rozrastające się kępy. Podobnie rośnie Midnight Reiter, tworzy zgrabną kępę, drobnych pierzastodłoniastych liści, z których z początkiem lata wyłaniają się dłuższe łodygi, a na nich drobne jasnofioletowe, dekoracyjne kwiaty. Roślina jest niewymagająca, może zasiedlać różne stanowiska. Doskonale nadaje się do ogrodów żwirowych i jako obrzeża rabat. Bardzo efektownie wygląda jako element kompozycji piętrowej, szczególnie jeśli ma uwypuklić grę kolorów. Bodziszek ten sadzimy poprzez sadzonki. Jest to roślina odporna, niewrażliwa na przesuszenie, doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych i półcieniu.

Decydując się na ciekawe zestawienia kolorystyczne w ogrodzie, a szczególnie te w gamie czerwieni i burgunda weźmy też pod uwagę takie przyjazne w uprawie byliny jak: Tawułka Tumberga 'Cappuccino’, Penstemon naparstnicowaty 'Husker Red’, Dąbrówka rozłogowa 'Black Scallop’, Szczawik purpurowy, Języczka pomarańczowa.

Bordowa wisienka na torcie – rojnik

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Nietuzinkowym elementem bordowej dekoracji w ogrodzie może być również odmiana rośliny popularnie zwanej skalną różą, czyli rojnik ‘Rubin’. Bardzo efektowne purpurowo-bordowe ułożone gwieździście mięsiste liście tworzą przypominające kwiat róży dekoracyjne skupiska. Odmiana ta może stać się wdzięcznym wykończeniem obrzeży ogrodów skalnych i żwirowych oraz ogrodów w stylu naturalistycznym imitujących naturalne plenery. Rojnik poza słońcem nie potrzebuje wiele, toleruje ciężkie warunki, woli jednak suszę niż nadmierna wilgoć. W czerwcu i lipcu rojnik wypuszcza łodygę (ok. 4 cm), która pokrywa się urokliwymi gwiazdkowatymi kwiatkami. Szybko się rozrasta, tworząc wokół grupy gęsto przylegających do siebie ozdobnych bordowych różyczek.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *