Z wielu źródeł słyszymy, że wietrzenie jest ważne, szczególnie teraz, gdy wiele osób pracuje zdalnie, a dzieci uczą się on-line w domu. Niestety bardzo często o tym zapominamy, a tymczasem przebywanie w pomieszczeniach bez dostępu świeżego powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia, a także może pogorszyć stan domu.
Obecnie bardzo dużo mówi się o higienie osobistej i zaleca wietrzenie pomieszczeń kilka razy dziennie. Zachęca się do otwierania okien, nawet jeśli poddani jesteśmy kwarantannie domowej. „Wpuśćmy” więc do mieszkania świeże powietrze! Wyjdzie nam to tylko na zdrowie!
Dlaczego wietrzenie mieszkania jest tak ważne?
Ponieważ powietrze ulega zużyciu i zmienia swój skład – tlen zastępowany jest dwutlenkiem węgla (produktem oddychania i spalania różnych paliw). Długotrwałe przebywanie w zamkniętych, pozbawionych świeżego powietrza pomieszczeniach zazwyczaj najczęściej skutkuje problemami z koncentracją i bólami głowy. Wskutek gromadzenia się wilgoci pojawią się grzyby i pleśnie, które zwiększą prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, ataków astmy oraz rozwoju innych chorób układu oddechowego. Specjaliści podkreślają, że zbyt wysoka temperatura sprzyja nadmiernemu wysuszeniu błon śluzowych gardła i nosa, powodując obrzęk, swędzenie, niedrożność nosa. Śluzówka robi się cienka, słabo ukrwiona, a to z kolei osłabia naszą barierę ochronną – różne drobnoustroje mają łatwiejszy dostęp do naszego organizmu. Ponadto wzrasta również udział innych toksycznych związków i szkodliwych gazów, które powstają wskutek parowania klejów wiążących posadzki, płyty mebli, lakierów i powierzchni z tworzyw sztucznych. Nagromadzenie się wilgoci i skraplającej pary wodnej prowadzi do zamakania wyposażenia i elementów struktury budynku. To tylko nieliczne powody. Nie będę tu wymieniała wszystkich skutków ubocznych przebywania w dusznych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że w trosce o nasze zdrowie i naszych najbliższych wietrzmy mieszkanie. Poprawiamy w ten sposób warunki, w których przebywamy, zapobiegamy rozwojowi pleśni, grzybów i chorobotwórczych patogenów, również koronawirusa! Codzienne otwieranie okien ułatwia również utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczy, .
Prawidłowe wietrzenie mieszkania
O ile wiosenne, dodatnie temperatury oraz mocne promienie słoneczne zachęcają do otwierania okien i tutaj raczej nikogo nie trzeba do tego zachęcać, to w chłodne dni nie spieszymy się z tym. To oczywiste – boimy się o wychłodzenie mieszkania, a także o wzrost rachunków za ogrzewanie. Jednak wietrzenie mieszkanie w chłodne dni jest również konieczne! Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?
- Pomieszczenia wietrzymy krótko co 2-3 godziny.
- Gdy jest możliwe, najlepiej wietrzyć na przestrzał przez dwa otwarte okna. Takie usytuowanie okien pozwala na szybką wymianę powietrza w krótkim czasie, a także skuteczne chłodzenie mieszkania latem.
- To, na jaki czas otwieramy okna, zależy oczywiście od pogody. Zasada jest taka – im niższa temperatura na zewnątrz, tym krótsze wietrzenie!
- Względna wilgotność powietrza w mieszkaniu nie powinna przekraczać 60%.
- Drzwi dzielące pomieszczenie różne ogrzewane powinny być zamknięte.
- Wietrzenie powinno odbywać się rano, po wstaniu z łóżka, a także po kąpieli, w trakcie gotowania, sprzątania, suszenia prania wewnątrz pomieszczenia i po powrocie do domu.
autor tekstu: Asia
zdjęcie otwierające: pixabay.com