Znając przyzwyczajenia i preferencje naszego pupila, bez trudu będziemy mogli dobrać dla niego odpowiedni sposób transportu. W ofercie sklepów z akcesoriami dla zwierząt znajduje się wiele rozwiązań zapewniających bezpieczny i wygodny transport zwierząt. Każde z nich dotyczy nieco innych preferencji naszego pupila.
Nie każdy pies, a szczególnie nie każdy kot lubi podróżować. Wiele nieznanych bodźców z zewnątrz: nowe zapachy, hałas, gwałtowny ruch, wywołują u naszych podopiecznych duży stres. Ale zarówno psa, jak i kota niejednokrotnie musimy przetransportować, nawet na niewielkie odległości, jak np. wizyta u weterynarza. Warto zagwarantować mu zatem jak największy komfort i optymalne bezpieczeństwo.
Transportery z tworzywa
W takim przypadku najlepiej sprawdzą się transportery z tworzywa – dość lekkie, o wygodnym kubicznym kształcie, z uchwytami pozwalającymi na sprawne przenoszenie. Oczywiście jest to rozwiązanie dedykowane dla kotów oraz mniejszych psów. Dla ras psów o dużych gabarytach optymalne będą duże, stalowe kojce/boksy.
W plastikowym transporterze zarówno pies, jak i kot mają zapewnioną dość dobrą izolację od czynników zewnętrznych. Taki pojemnik transportowy wyposażony jest w stabilną kratkę stanowiącą wejście do transportera, gwarantującą dobry dostęp powietrza i wentylację, a jednocześnie zabezpieczającą przed wydostaniem się zwierzaka. Takie boksy są bardzo wygodne w transporcie publicznym, obowiązkowe, kiedy chcemy naszego zwierzaka zabrać w podróż samolotem.
Torby do transportu zwierząt
Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie dla zwierząt, którym podróż nie kojarzy się negatywnie i nie wywołuje lęku, są torby podróżne dla czworonogów. W ofercie sklepów zoologicznych i na stoiskach z gadżetami dla zwierząt znajdziemy wiele modeli różniących się wielkością i funkcjonalnością. Torby do transportu psa lub kota trzeba dopasować zarówno do jego gabarytów, jak i temperamentu. Dla psów i kotów, które dotąd transportowane były w plastikowych boksach i wolą większy spokój w trakcie podróży dobre będą torby w pełni zamykane, usztywnione, stanowiące analogiczne rozwiązanie jak transporter. Dla pupili, które lubią podziwiać świat, są spokojne i nieagresywne dobrym wyborem będą torby transportowe przypominające tubę z otworem na głowę, pozwalające na swobodne wyglądanie i kontakt z właściciele. Niestety nie są zalecane do długim podróży, ponieważ w takiej torbie nasz pies lub kot ma ograniczoną możliwość poruszania się.
Torby są produkowane w wielu wariantach, mają ciekawe kolory, odpinane i otwierane na różne sposoby kieszenie oraz klapy, podczepiane szelki i uprzęże. Pozwalają często na transport czworonoga, ale i przydatnych w podróży akcesoriów. Przy wyborze warto kierować się jakością materiału z jakiego torba jest wykonana – dobrze, żeby był nieprzemakalny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Transport zwierząt w samochodzie
Zarówno transporter, jak i torba to dobre rozwiązanie do przewozu zwierząt w środkach komunikacji miejskiej, jak i w samochodzie. Jednak, jeśli jedziemy własnym samochodem, a nasz pies czy kot jest już przyzwyczajony i lubi ten sposób transportu, możemy pozostawić mu pewną swobodę.
Zawsze jednak musimy uważać, by nasz pupil nie utrudniał nam jazdy i aby jego nieprzewidziana reakcja nie spowodowała np. kolizji. Dlatego do transportu psa czy kota w samochodzie warto również zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Wskazana będzie tu specjalnie oferowana na ten cel uprząż, smycz asekuracyjna lub szelki samochodowe. Zwykle rozwiązanie to pozwala bezpiecznie podpiąć psa do mocowania pasów bezpieczeństwa. Warto wybrać rozwiązanie, które ma obszerny panel piersiowy, zapewniający mocne i stabilne utrzymanie stworzenia w trakcie np. gwałtownego hamowania, bez ryzyka uszkodzenia ciała czworonoga.
Maty samochodowe, czystość przy transporcie psa i kota
Zabezpieczając naszego pupila na czas podróży, warto również zadbać o miejsce wokół. Doskonałym rozwiązaniem przy transporcie psa i kota w samochodzie są maty/hamaki do rozkładania na siedzenia lub dno bagażnika. Maty chronią tapicerkę samochodu, a jednocześnie zabezpieczają wnętrze przed pozostawianą sierścią, wilgocią i zabrudzeniami.
Samochodowe maty ochronne w łatwy sposób możemy podczepić do tylnych i przednich zagłówków siedzeń. Jednym z wariantów takiej maty ochronnej jest tzw. hamak. Rozpięty w tylnej części samochodu wyścieła całą powierzchnię nad tylną kanapą pomiędzy jej oparciem a tylnymi siedzeniami. Przy zakupie maty samochodowej warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenia w postaci kurtyn bocznych. Tworzą one wraz z matą swoisty miękki boks, w którym pies czuje się bezpiecznie, a jednocześnie nie niszczy elementów wyposażenia auta.
autor tekstu: Dominika
zdjęcia: AdobeStock, pixabay.com